İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Dekan ve öğrenciler birlikte sahne alıyor

Dekan ve öğrenciler birlikte sahne alıyor
Dekan ve öğrenciler birlikte sahne alıyor

Evindeki enstrümanları fakültenin yemekhanesine taşıyan Dekan Prof. Dr. Cengiz Demir, Türkiye'de ilk kez bir üniversitede Serbest Sahne uygulamasını başlattı. Enstrüman çalabilen öğrenci ve öğretmenler, birlikte sahneye çıkıyor ve yemek yiyenlere hoşça vakit geçirtiyor. Serbest Sahne uygulamasında peçeteye istek parça yazıp gönderenler de oluyor.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, evindeki enstrümanları fakültenin yemekhanesine taşıyarak Serbest Sahne uygulamasını başlattı. Enstrüman çalabilen öğrenciler ve öğretmenler; Serbest Sahne'ye çıkarak müzik yapıyor, yemek yiyenlere keyifli dakikalar yaşatıyor. Öğretmen ve öğrencilerin aynı sahneyi paylaştığı Serbest Sahne uygulamasında peçeteye istek parça yazıp gönderenler de oluyor.

“MÜZİK PAYLAŞINCA GÜZEL”
Serbest Sahne uygulamalarının gelişmiş ülkelerde olduğunu hatırlatan İKÇÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, uygulamayı başlatma sürecini şöyle anlattı: “Yurt dışında bunun örnekleri var. Örneğin havaalanına piyano koyuyorlar, çalmasını bilenler seyahat eden kişilerin dinlemesi için orada müzik yapıyor. Ben de bundan esinlenerek okulumuzun restoranında Serbest Sahne kurmak istedim. Akerdeon, klavye ve mandolin çalabilen biriyim. Bateri, elektro gitar, org, keman, akordion ve piyano var. Enstrümanlarımı evden getirip öğrencilerin kullanımına sundum. Nasıl bilgi paylaştıkça güzelse, müzik de herkesle paylaşınca güzeldir. Burada müzik çalan herkes amatör. Kimi öğrenci sağlık bilimlerinden, kimi öğrenci mühendislikten. Öğle arasında enstrüman çalabilen herkes burada serbest müzik yapıyor.”

DEKAN, ÖĞRENCİLERLE MÜZİK YAPIYOR
Öğrenci ve öğretmenlerin uygulamaya olumlu tepki verdiğini belirten Demir, “Bu durumu gürültü olarak algılayanlar oldu. Bir süre onlarla mücadele ettik ama genel olarak kabul gördü. Ben de öğrencilerimle burada enstrüman çalıyorum. Her öğle vakti buradayım. Dekan olup kapılarımızı kapatmış pozisyonda değiliz. Arkadaşlarımızla birlikte ben de performans sergiliyorum” dedi.

"ÇİMLERDEKİ ORTAM YEMEKHANEYE TAŞINDI"
İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 1. sınıf öğrencisi Kağan Sülün, ders aralarında fakültenin yemekhanesinde yemek yiyenlere müzik çalıyor. Amatör olarak 9 yıldır gitar çalan Sülün, “Bu proje çok eğlenceli. Burada böyle sıcak bir ortam kurulması hoş bir şey. Çimlerdeki ortam yemekhaneye taşındı. Benim alanım sağlık ama amatör olarak 9 yıldır gitar çalıyorum. Burada sahne tecrübemi geliştirdim” diye konuştu.

PEÇETEYLE İSTEK ŞARKI GELİYOR
Serbest Sahne'de müzik yapmaya başladığından bu yana 150 şarkılık bir repertuvar hazırlayan İKÇÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Doruk Can Mutlu ise bazı zamanlar peçeteyle istek şarkı geldiğini söyledi. İnsanların burada yemek yerken dinlendiğini anlatan
Mutlu, "Genelde yavaş şarkılar çalmayı tercih ediyorum. İstek parça isteyenler oluyor, şarkı çaldıktan sonra yanıma gelip teşekkür ediyorlar. Samimiyet kuruyoruz. Hoş bir ortam oluyor. Artık belli bir repertuvarım var” ifadelerini kullandı.

HERKES MEMNUN
Uygulamadan memnuniyetlerini dile getiren öğretmen ve öğrenciler ise şunları söyledi: “Gayet güzel bir uygulama. Canlı müzik oldukça zevkli ve keyifli. Gerçekten kafayı dağıtmak için keyifli bir öğle tatili geçiriyoruz. Fırsat buldukça öğle yemeklerini burada yiyeceğiz.” 

CEREN ATMACA - HALİL KARAHAN 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.