İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Demirtaş, Belçika Büyükelçiliği'ni ziyaret etti

Demirtaş, Belçika Büyükelçiliği'ni ziyaret etti
Demirtaş, Belçika Büyükelçiliği'ni ziyaret etti

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Belçika Büyükelçisi Pol De Witte'i ziyaret etti.

BAYAZIT CEBECİ/ANKARA

BDP Genel Başkanı Demirtaş, Belçika Büyükelçisi Witte'ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Büyükelçilikten çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Demirtaş, dün Brüksel'de yapılan operasyonda partilerinin Brüksel temsilcisinin de gözaltına alındığını belirterek "Gece yarısından sonra temsilci arkadaşımız serbest bırakıldığını arkadaşlarımızda, Sayın Büyükelçide teyit etti.

Ziyaret sebebimiz partimizin Brüksel Temsilciliğinde yapılan aramaydı. Bu konudaki kaygılarımızı ilettik. Kendileri de yargı sürecinin devam ettiğini. Partimiz bazı bilgisayar ve dokümanlarına el konulduğunu, bir kaç gün sonra iade edileceğini ifade etti" dedi.

Bir gazetecinin, 'Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal'ın iadesi ile ilgili görüşme oldu mu?" şeklindeki soruya ise Demirtaş şöyle cevap verdi:

"Bizim ziyaret sebebimiz bunlar, hukuki süreç nasıl işliyor hep birlikte izleyeceğiz. Şunu ifade etmek istiyorum; Türkiye'de demokratik açılım, Kürt sorununun çözümü, diyalog, yumuşamamın yaşandığı şu günlerde yapılan bu operasyon Türkiye'nin ne kadar çıkarınadır herkesin bunu sorması lazım. Dün Amerika'da Ermeni tasarısı oylandı. Türk kamuoyunun tepkilerini azaltmak için yine Kürt siyasiler kurban mı edildi. Herkesin bu soruyu kendi cephesinden sorması lazım."

Bir gazetecinin, "Oylamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusuna ise Demirtaş, "Ermeni sorununa Amerika'da bu şekilde ele alınması çok trajiktir. 2010 yılında bu şekilde bir futbol müsabakası gibi ele alınması trafik. Türkiye daha ciddi bir şekilde yaklaşmalı. Kendi iç sorunu olarak görüp hem kendi yurttaşı Ermenilerle hem de komşu ülke Ermenileriyle diyalog içerisinde, geçmişle yüzleşerek bir kardeşlik temelinde çözebilmeyi hedeflemelidir. Bu işler ne Amerika'da tartışmakla, ne Amerika'nın yaklaşımıyla çözülür ne de lobinin yaklaşımıyla çözülür. Türk hükümeti daha cesur davranırsa çözülmeyecek bir mesele değil.

Bu artık Türkiye'nin ayak bağı olmaktan çıkmalı. Türkiye'nin komşularıyla, kendi yurttaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurmasına vesile olacak bir perspektifle yaklaşmalı" diye cevap verdi.

"Daha cesur adımlardan neyi kastediyorsunuz?" sorusuna ise Demirtaş, "Türkiye'nin 1915 olayları ile ilgili resmi bir tezi yok. Sürekli kaçarak mı yaklaşacak yoksa bu konuya açıklık getirecek bir tarih çalışması mı yapacak, arşivinizi açarak, o dönemde yaşayan halkların , Ermenilerin, Kürtlerin, Türklerin ne acı çektiğini bütün dünya bilecek şekilde açıklığa kavuşturacak. Şimdi Amerika'da başka bir tez savunuluyor, Türkiye orada hiç bir şey olmamış gibi davranırsa kriz aşılamaz" dedi.

"ROJ TV'nin kapatılması görüşüldü mü?" şeklindeki bir soruya ise Demirtaş, "Hayır, Roj TV yayını yapıyor bildiğim kadar" diye karşılık verdi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.