İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Demirtaş'tan Baydemir açıklaması

Demirtaş'tan Baydemir açıklaması
Demirtaş'tan Baydemir açıklaması

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in KCK tarafından yargılandığını gösteren ses kaydıyla ilgili olarak, "İçeriğinden çok usulüne bakmak lazım. Gizli yürütülen bir soruşturmada dosyanın bu şekilde basına sızdırılması suçtur" dedi.

ZAFER ÇAKMAK/ANKARA

KCK soruşturmasında delil dosyaları arasında bulunan ve Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir'in KCK sorumlusu tarafından yargılandığını gösteren ses kaydı BDP'de rahatsızlığa neden oldu. BDP'nin Meclis Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Onun içeriğinden çok usulüne bakmak lazım. Gizli yürütülen bir soruşturma. Avukatların dahi ulaşamadığı, yargılananların, sanıkların, zanlıların dahi ulaşamadığı dosyanın bu şekilde parça parça maniple edilerek basına sızdırılması her şeyden önce bir suçtur" diye konuştu.

Konunun zaten yargıya intikal ettiğini hatırlatan Demirtaş, yargı aşamasında ismi geçenlerin gerekli savunmalarını yapacaklarını ifade etti. Demirtaş, "Kaldı ki bizim yerel yönetimler komisyonumuz vardır. Resmi bir komisyondur. Partimizin MYK kararıyla kurulmuş, isimleri tek tek belirlenmiş, çalışma binası, yetkisi belli bir komisyondur. Bu komisyonlarımız zaman zaman belediye başkanlarımızla ilgili parti genel merkezi adına tasarruf yetkisini kullanmıştır. Basına yansıdığı şekilde değildir.

Yargılama aşamasında göreceğiz" şeklinde konuştu.

'Sizin bilginiz var mıydı?' sorusuna ise Demirtaş, "Geçmiş dönemde yaşanmış bir olay. Partide yönetici olmadığım bir dönemdeydi. Dosya açıklandıktan sonra göreceğiz ama dosyanın basına sızmış olması başlı başına bir suçtur" karşılığını verdi.

Başbakan Erdoğan'ın, son günlerde yaşanan gösteriler ve çocukların kullanılmasıyla ilgili BDP'yi suçladığının hatırlatılması üzerine Demirtaş, çocuklar konusunda en hassas olan partinin BDP olduğunu iddia etti. Çocukların durumuyla ilgili Meclis'e verilmiş üç yasa tekliflerinin bulunduğunu kaydeden Demirtaş, "Bu tekliflerin gündeme alınmaması konusunda ısrarcı olan AK Parti'nin kendisidir.

Çocukları bu şekilde siyaset malzemesi yapan AK Parti, CHP ve MHP'dir. Tasarı Meclis'e gelmek üzereyken geri çeken de kendileridir. Dolayısıyla BDP'yi suçlayarak çocuklar üzerinden mağduriyet psikolojisi yaratmanın bir anlamı yok. Biz çocuklarımız ana dillerinde eğitim yapabilsinler. Elleri taş değil uçurtma tutsun. kalem tutsun istiyoruz. Çocukları sokağa taşıyan BDP'nin yaptıkları değil hükümetin yapmadıklarıdır" şeklinde konuştu.