İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Deniz Yücel için Alman siyasiler seferber oldu

Deniz Yücel için Alman siyasiler seferber oldu
Deniz Yücel için Alman siyasiler seferber oldu

Türkiye'de görev yapan Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in, terör örgütlerine basın yoluyla destek vermek suçlamalarından gözaltına alınıp, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından terör örgütü PKK'ya destek verdiği gerekçesiyle tutuklanması Almanya'da geniş yankı buldu. Deniz Yücel için Alman siyasiler açıklamalarda bulunarak, serbest bırakılmasını istediler.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanmasının “acı ve hayal kırıklığına” yol açtığını kaydederek, Deniz Yücel'in gönüllü olarak ifade vermeye gittiğine işaret ederek, alınan kararın sert ve orantısız olduğunu ifade etti. Merkel yaptığı yazılı açıklamada, “Alman hükümetinin Türk adaletinden Yücel'e muamelesinde her demokratik toplum için yüksek değer taşıyan basın özgürlüğü ilkesini dikkate almasını beklediğini” belirtti. Merkel, “Deniz Yücel'e adil ve hukuk devletine uygun bir muamele için güçlü bir şekilde çaba göstermeye devam edeceğiz. Yücel'in yakında özgürlüğüne geri kavuşmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, açıklamasında, Türkiye'de üzücü bir dönem yaşandığını ifade ederek, Deniz Yücel'in durumuyla ilgili hukuk devletinin temel ilkelerinin uygulanması ve basın ve ifade özgürlüğünün değerlendirilmesini istedi. Adalet Bakanı Heiko Maas da Yücel hakkındaki tutukluluk kararının, 'bütünüyle ölçüsüz' olduğunu ifade etti. Eleştirel gazeteciliğin demokratik düzenin ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden Bakan Maas, "İstenmeyen gazetecilerin tutuklanması bizim hukuk devleti ve basın özgürlüğü anlayışımızla bağdaşmaz" dedi. 

Mehmet Koca

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.