İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Didim'deki tekne faciası aydınlatıldı

Didim'deki tekne faciası aydınlatıldı
Didim'deki tekne faciası aydınlatıldı

Aydın'ın Didim İlçesi'nde geçtiğmiz günlerde karaya vuran kaçak göçmen cesetleri ile ilgili soruşturma aydınlatıldı. Yüzerek karaya çıkmayı başaran kaçak göçmenin tarifi üzerine ölümlere neden olan insan tacirleri yakalandı.

Bilindiği gibi 22 Mart 2008 Cumartesi günü Didim ilçesi Taşburnu Mevkiinde Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yapılan aramalarla yaşları 20 ila 30 arasında değişen 5'i Somali ve 1'i de Filistin uyruklu olmak üzere toplam 6 kaçak göçmene ait cesetler karaya vurmuş vaziyette bulunmuştu. 

Aynı gün gene Taşburnu Mevkisinden yüzerek karaya çıkmayı başaran Tunus uyruklu Ali Ahmet (31) isimli kaçak göçmenin olayda ölen diğer kaçaklarla aynı tekmede bulunduğunun anlaşılması üzerine sorguya alındı. Yapılan ilk sorgulamasında Tunuslu göçmen, Türkiye'ye kendilerini para karşılığında Yunanistan adalarına geçirmeleri için anlaştıkları organizatörlerin yardımıyla yasa dışı yolardan Türkiye'ye giriş yaptıklarını itiraf etti. 

Deniz yolu ile yurt dışına çıkmak isterken teknelerinin alabora olduğunu belirten Ali Ahmet, arkadaşlarının boğulduğunu, kendisinin ise saatlerce yüzerek karaya çıkmayı başardığını açıkladı.

Kaçak göçmenin ifadesi ve verdiği eşkaller üzerine araştırmalara başlayan Aydın İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler olayla ilgili olarak Metin D. (20), Ali B. (26) ve Mehmet C. (40) isimli Türk vatandaşı organizatörleri gözaltına aldı. 

İfadelerinin alınmasının ardından adli makamlara sevk edilen şüphelilerden Mehmet C. ve Ali B. “Taksirle ölüme neden olma” suçunu işledikleri gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. Gözaltına alınan diğer şüpheli Metin D ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Cumhuriyet Savcılığın tarafından olayla ilgili olarak başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

MEHMET BARLAS-AYDIN

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.