İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Diyarbakır'da Kobani protestolarında ölü sayısı 8'e çıktı

Diyarbakır'da Kobani protestolarında ölü sayısı 8'e çıktı
Diyarbakır'da Kobani protestolarında ölü sayısı 8'e çıktı

Diyarbakır'da IŞİD'i protesto eylemleri kentin her köşesinde devam ederken, çıkan olaylarda 8 kişi hayatını kaybetti.

Terör örgütü IŞİD'in Kobani'nin doğusunu ele geçirip bayrağını dikmesi ve ilçenin tamamı için harekete geçmesinin ardından Diyarbakır'da düzenlenen Kobani protestolarında ortalık savaş alanına döndü. Yetkililer, yaptıkları çalışmada olaylarda ölen 5 kişinin kimliklerini tespit ettiklerini ve bu kişilerin hastanelerin morglarında bulunduğunu, hastanelerde durumları ağır yaralıların da bulunduğu, başka ölüm olaylarının olup olmadığının araştırıldığını kaydetti.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, kentte çıkan olaylarda ölü sayısını 8 olarak açıklarken, ölenlerden 5'inin Hüda-Par'lı olduğu yönünde bilgiler aldıklarını, diğer 3 kişinin ise kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Böğürcü, Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün kentten ayrıldığı yönünde sosyal medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve görevinin başında olduğunu da söyledi.

Kent genelinde 8 kişinin hayatını kaybettiği olaylar nedeniyle sokağa çıkma yasağının ilanının ardından gece de devam eden olaylar nedeniyle valiliğin talebi üzerine askerler önlem amaçlı şehre gelirken, askerler, kentin önemli bölgelerine konuşlandırılarak, zaman zaman olaylara da müdahalelerde bulundu. Gece saat 02.00 itibariyle şehre tanklarla giren askerler önemli noktalara konuşlandırılırken, bir çok semtte gece yarısı çok sayıda silah seslerinin yükseldiği duyuldu.

DİYARBAKIR GÜNE KAOSLA UYANDI
Diyarbakır'da, IŞİD'in Kobane'ye saldırısını protesto etmek isteyen gruplar kenti savaş alanına çevirdi. Araçların yakılıp yolların barikatlarla kapatıldığı kent, hayalet şehre büründü. Vatandaşlar sabahın erken saatlerinde ekmek almak için fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Diyarbakır'da önceki gün başlayan ve dün gece artarak devam eden olayların bilançosu gittikçe ağırlaşıyor. Dün çıkan olaylarda 8 kişi hayatını kaybederken, göstericiler kentin birçok noktasında araçları ateşe verip yolları barikatlar kurarak trafiğe kapattı. Sabah saatlerinde kent hayalet şehre bürünürken, Diyarbakır Valiliği sokağa çıkma yasağını yarın saat 06.00'a kadar uzattı.

ZIRHLI ARAÇLARDAN ‘DIŞARI ÇIKMAYIN' UYARISI
Kentte sokağa çıkma yasağının uzatıldığını bilmeyen vatandaşlara polis araçlarından ‘Sokağa çıkma yasağı yarın saat 06.00'a kadar uzatılmıştır. Can güvenliğiniz için evlerinize dönün' çağrısı yapıldı. Vatandaşlar, polisin uyarılarını dikkate alarak, evlerine döndü. Bazı vatandaşlar da polisle sohbet ederek kavga ortamının ne zaman sona ereceğini sordu. Polis de ‘İnşallah yarın hiçbir sorun kalmaz' yanıtını verdi.

VATANDAŞLAR EKMEK KUYRUĞUNDA
Önceki gün başlayan ve dün artarak devam eden olayların ardından vatandaşlar bugün sabahın erken saatlerinde kalkarak ekmek kuyruğuna girdi. Kentin bir çok noktasında ekmek fırınları da tahrip edilirken, vatandaşlar, aldıkları ekmeklerle evlerinin yolunu tuttu.

3 BANKA GÖSTERİCİLER TARAFINDAN TALAN EDİLDİ
Dün, göstericilerin hedefi haline gelen 3 banka, kullanılamaz hale geldi. Yenişehir ilçesindeki Gevran ve Ekinciler Caddelerinde bulunan bankaları, göstericiler molotof kokteylleri ile ateşe vererek kullanılamaz hale getirdi. ATM'leri de tahrip eden göstericiler, bankaları yağmaladı.

KENTTE ONLARCA ARAÇ ATEŞE VERİLDİ
Önceki gün başlayan ve dün akşam doruğa ulaşan olaylarda onlarca araç ateşe verildi. Kentin bir çok noktasında kullanılamaz hale gelen araçlardan barikatlar oluşturuldu. Öte yandan seyir halindeki bir araca molotof kokteyli atıldı. Benzin istasyonunun yanında alev topuna dönen araç paniğe neden oldu. Alevlerin benzin istasyonuna ulaşmaması olası bir facianın önüne geçti.

8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Diyarbakır'da, dün akşam karşıt görüşlü grupların sokak ortasında çatışmasının ardından kentte silah sesleri yükseldi. Çıkan olaylarda 8 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişinin de yaralandığı öğrenildi. Yaralılar Diyarbakır'daki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

EĞİTİME BİR GÜNLÜK ARA
Kentte çıkan olayların ardından Diyarbakır Valiliği yaptığı açıklama ile okulların 1 gün tatil edildiğini duyurdu. Kentte şehir içi ulaşım araçları da kontak kapattı. 

SEDAT IRMAK-AYDIN YORAT - BURAK EMEK 
 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.