İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

DTP: Nereden gelirse gelsin katılmıyoruz

DTP: Nereden gelirse gelsin katılmıyoruz
DTP: Nereden gelirse gelsin katılmıyoruz

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Tokat'taki terör saldırısını PKK terör örgütünün üstlenmesiyle ilgili olarak, "DTP'nin tavrı ve bu konudaki yaklaşımı hangi örgütün üstlendiğine göre değişmez. İlk andan beri yaptığımız açıklamalar bizim ilkesel tutumumuzdur. Bu devam ediyor. Bugüne kadarki düşüncelerimizde bir değişiklik yok. Yaşam hakkı ihlali kimin gerçekleştirdiğine göre değişen bir hak değildir" dedi.

ZAFER ÇAKMAK/ANKARA

DTP grubu, Reşadiye'de 7 askerin şehit olduğu terör saldırısını PKK terör örgütünün üstlenmesi üzerine Meclis'te bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, ilk andan beri yaptıkları değerlendirmelerin, DTP'nin görüşü olduğunu söyleyerek, "Bu görüşlerimiz hangi örgütün üstlendiğine, üstlenmediğine göre değişmez.

Biz başından beri 'yaşam hakkı kutsal bir haktır, nereden veya nasıl, kim tarafından yapılırsa yapılsın savunulamaz' dedik. Dolayısıyla hangi örgütün üstlendiğine göre DTP'nin tavrı ve bu konudaki yaklaşımı değişmez. İlk andan beri yaptığımız açıklamalar bizim ilkesel tutumumuzdur. Bu devam ediyor. Bugüne kadarki düşüncelerimizde bir değişiklik yok. Yaşam hakkı ihlali kimin gerçekleştirdiğine göre değişen bir hak değildir. İstisnasız bir şekilde savunulması gereken kutsal bir haktır. Partimiz bu meseleye böyle bakıyor" değerlendirmesinde bulundu.


Tokat'taki olayın kendilerini üzen bir olay olduğuna işaret eden Demirtaş, DTP olarak aylardır böyle bir tehlikeye dikkat çektiklerini hatırlattı. Demirtaş şunları söyledi:

"Açılım dediğimiz şeyin anaların gözyaşını dindirecek ciddiyette Meclis'te siyasi partiler arasında ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bizim meselenin buraya gelmemesi için defalarca dile getirdiğimiz bir kaygımızdı. Kaygılarımız büyüdü, acılarımızla buluştu. Bütün siyasetçilerin meseleyi çok daha ciddi düşünmesi lazım. Bu partilerin birbirini suçlayarak içinden çıkabileceği bir durum değil. Bu ülkenin 25 yıldır yaşadığı acı deneyime Tokat'ta bir acı deneyim daha eklenmiş oldu. Bir daha yaşanmaması için neler yapabiliriz buna bakmak lazım. Umut ediyoruz ki gelişmeler, çatışmaların boyutlanmasına doğru gitmez. Bunun olmaması için DTP olarak çaba sarf etmeye devam edeceğiz."

'Ortamın daha da gerilmemesi için çağrıda bulunacak mısınız?' sorusu üzerine Demirtaş, DTP'nin sadece açılım süreciyle ilgili değil daha önceden de yaptığı çağrılar bulunduğunu hatırlattı. 'Operasyonlar dursun, örgüt de eylem yapmasın' şeklindeki çağrılarının hala güncelliğini koruduğunu belirten Demirtaş, "Aslında ne kadar acil ve önemli bir çağrı olduğu görülüyor. Bu tür yaşam hakkına kasteden eylemler asla yaşanmamalıdır. Bunun en azından anaların acısının, anaların bu konudaki masumiyetinin kutsallığının gözetilerek herkes tarafından dikkate alınması lazım" diye konuştu.

PKK'nın olayı 3 gün sonra üstlenmesini nasıl değerlendirdiklerinin sorulması üzerine ise Demirtaş şunları kaydetti:

"Bilemiyoruz bu işin altından ne çıkar, yıllar sonra başka bir şey çıkar mı? Sonuç itibariyle örgüt üstlenmiş durumda. Siyasal sonuçları da 33 asker olayına benzer mi benzemez mi, siyasetçilerin elinde. Şuan da top siyasetçilerde. 33 asker olayı barışa doğru giden bir süreci kesmişti. Şimdi siyasetçiler bunun 33 asker olayına dönüşmemesi için daha fazla görev üstlenmelidir. Daha sonra başka bir açıklama mı yaparlar, kendi içlerinde başka bir soruşturma, araştırma mı yaparlar bilemiyorum. Sonuç itibariyle ortada 7 acılı anne baba ve acılı 72 milyon insan var."

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.