İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Eker : 'Türk sorunu oluşturarak Kürt sorununu çözemeyiz'

Eker : 'Türk sorunu oluşturarak Kürt sorununu çözemeyiz'
Eker : 'Türk sorunu oluşturarak Kürt sorununu çözemeyiz'

Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehdi Eker, Bitlisli iş adamlarıyla bir araya geldi. Eker, “Türk sorunu oluşturarak Kürt sorununu çözemeyiz” dedi.

Bitlis Genç İş Adamları Derneği (BİGİAD) tarafından düzenlenen geleneksel kahvaltılı buluşmanın bugünkü konuğu Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehdi Eker'di. Polat Rönesans Otel'de gerçekleşen toplantıya Eker'in yanı sıra Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, BİGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Peker ve çok sayıda iş adamı katıldı.

  Toplantıda iş adamlarına hitap eden Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehdi Eker, Türkiye'nin yeniden seçime gittiğini söyleyerek, “Türkiye keşke zaman kaybetmeseydi. Geçen zamanın ne kadar değerli olduğunu ve bunun telafisi için ne kadar büyük bedeller ödendiğini en iyi iş adamları bilir. İktidara karşı ittifak içinde olan muhalefet, hükümet kurma konusunda aynı ittifakı kuramadı. Yüzde 60 denen blok hükümeti kuramadı. Biz de tek başına iktidar olamadık” dedi.
  Türkiye'nin koalisyonlarda çektikleri sıkıntıları hatırlatan AK Partili Eker, “Koalisyon enerji kaybı, zaman kaybı ve ülkenin kaybı demektir. Türkiye'nin çevresi ateş çemberi. Bugün Kudüs ağlıyor, Şam ağlıyor, Bağdat ağlıyor. Şimdi Diyarbakır'ı, Bitlis'i, İstanbul'u ağlatmak istiyorlar. İşin özü bu. Bunu dikkate almamız lazım. O yüzden ülkede istikrar gerekiyor” dedi.

  “TÜRKİYE'DE KÜRT MESELESİNİ ÇÖZECEKSEK TÜRK SORUNUOLUŞURMAMALIYIZ”
  Kürt meselesine de değinen Mehdi Eker, “Asla Türkiye'de Kürt sorununu oluşturan zihniyetin Kürt sorununu çözmesini beklenemez. İttihatçı zihniyet Kürt sorununu çıkardı. Bugün ittihatçılığın farklı versiyonları var. Bu da bir gerçek. İttihatçı zihniyet, tekçi ve kendi dışındakilere hayat hakkı tanımayan zihniyettir. Hala bugün bir gazetenin köşesinde ‘Türkiye Türklerindir' yazıyor. Biz Türk kelimesinden rahatsız değiliz asla. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Ve bunla da iftihar ediyoruz. Burası bir imparatorluk bakiyesi ve her kavim var. Hepsi de başımızın tacı. Hepsini de aynı inançla kucaklamak durumundayız. İttihatçı zihniyetin tezahürü bir sürü yanlış, bir sürü hata oldu. Ama bunu çözmek şiddetle kanla olmaz. Bunu eğer çözmek istiyorsak barış içinde çözmek durumundayız. Türkiye'de Kürt meselesini çözeceksek Türk sorunu oluşturmamalıyız. Türk sorunu yoluşturarak Kürt sorununu çözemeyiz. Birlik ve beraberliğe önem vermeli ve bunu korumalıyız. Birlikte 78 milyon insanın tamamının aynı haklara sahip olduğu bir Türkiye inşa etmek durumundayız. Bunun için de güçlü bir siyasi yapıya ihtiyaç var. 1 Kasım bu yüzden çok önemli“ dedi.

   “ BEN KÜRDÜM”
  Kendisinin Diyarbakırlı olduğunu söyleyen Mehdi Eker, “Ben Diyarbakırlıyım. Ben Kürdüm. Kürtlerin, örfünü de geleneklerini de değerlerini de biliyorum. Onlara sahibim, onlara saygılıyım ve onları yaşıyorum. Bu dönem partim İstanbul ‘da aday gösterdi. Bu da benim için büyük onur” şeklinde konuştu.
   Konuşmasını Kürtçe teşekkür ederek tamamlayan AK Partili Eker, iş adamlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

ERHAN YILMAZ-SELİM BAYRAKTAR
 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.