İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Ekinci: 'Endüstriyel ağaçlandırma özel sektör ve devlet işbirliğiyle yapılmalı'

Ekinci: 'Endüstriyel ağaçlandırma özel sektör ve devlet işbirliğiyle yapılmalı'
Ekinci: 'Endüstriyel ağaçlandırma özel sektör ve devlet işbirliğiyle yapılmalı'

Ekinexpo Fuar Stand Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Ekinci, endüstriyel üretime geçiş hedefiyle hazırlanması gündeme alınan 'Yeşil Ekonomi Ulusal Eylem Planı'nı değerlendirdi. Ekinci, konuya ilişkin olarak endüstriyel ağaçlandırmanın özel sektör ve devlet işbirliğiyle yapılması gerektiğini belirtti.

Ekinexpo Fuar Stand Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Ekinci, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın düzenlediği Ormancılık ve Su Şurası ile yapılan çalışmada, Türkiye'nin, fidan ihraç eden, sanayinin odun ihtiyacını sağlayan, endüstriyel üretime geçmiş bir ülke olması hedefiyle hazırlanması gündeme alınan 'Yeşil Ekonomi Ulusal Eylem Planı'nı değerlendirdi. Kamu ve özel sektörün yaptığı ağaçlandırma çalışmalarının devamının önemine vurgu yapan Ekinci, "Özel sektör olarak gerekli her türlü desteği vermekten geri kalmayacağız. Orman haftasında sektörel bir sosyal sorumluluk projesi geliştirmeye karar verdik. Orman alanlarının korunması maksadıyla, Ekinexpo yönetim kurulumuzda karara bağladıktan sonra, müşterilerimiz tarafından onaylanan her ahşap stant tasarımımız için bir ağaç dikerek müşterilerimize sertifika vermeyi planlıyoruz.Böylelikle Endüstriyel ağaçlandırmada bizimde bir katkımız olacağı inancındayım”dedi.

ENDÜSTRİYEL AĞAÇLANDIRMADA KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİ"
Ekinci, orman ürünleri sanayisinin odun hammaddesi ihtiyacının, öncelikle yerli kaynaklardan karşılanması gerektiği kaydeden Ekinci, "Biyokütleden enerji üretilmesine yönelik olarak ihtiyaç duyulacak odun hammaddesini tedarik etmek üzere kısa sürede biyokütle enerji ormanları kurulmalıdır" şeklinde konuştu. Endüstriyel ağaçlandırma çalışmaları ile ilgili eylem planı hazırlanması gerektiğine vurgu yapan Ekinci,"Endüstriyel ağaçlandırma çalışmaları, özel sektör ve devlet işbirliği içerisinde geliştirilmeli ve artırılmalıdır" ifadelerini kullandı. Ekinci, son olarak kamu ve özel sektörün yaptığı ağaçlandırma çalışmalarının devamının önemli olduğuna değinerek özel sektör olarak gerekli her tür desteği vermekten çekinmeyeceklerini aktardı.