İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

En kolay silinebilen dövmeler, kırmızı ve siyah renk

En kolay silinebilen dövmeler, kırmızı ve siyah renk
En kolay silinebilen dövmeler, kırmızı ve siyah renk

Dermatoloji Uzmanı Uzman Dr.Fulya Tezel, genel anlamda dövme silme işlemi için özel tasarlanmış teknolojiler kullanılarak her renk dövme silinebildiğini belirtti.

Dr. Tezel, “En kolay silinebilen iki renk siyah ve kırmızı dövmelerdir. Diğer renkler yeşil,mavi gibi her zaman çıkmayabilir. Bunlar zor silinen renklerdir. Dövme yaptırmayı planlayan hastalar için önerimiz mümkünse ilerde sildirme ihtimalini düşünüp siyah rengi tercih etmeleridir” dedi.

DÖVME SİLİNDİKTEN SONRA O BÖLGEDE İZ KALIR MI?
Dermatoloji Uzmanı Uzman Dr.Fulya Tezel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yaraları iz bırakarak iyleşen hastalarda dövme silme işleminde de bi çeşit yara meydana geldiği için iz kalabilir. Bazı hastalarda boya gittikten sonra beyazlık yada hafif kahverengi leke kalabilir. Ancak tamamen iz bırakmadan silinen dövmeler çoğunluktadır.

HANGİ DÖVMELER SORUNSUZ SİLİNEBİLİR?
Dövmelerin sorunsuz silinebilmesi birkaç faktöre bağlıdır. İlki daha önce bahsettiğimiz gibi dövmenin rengidir. Siyah dövmeler renkli olanlara göre çok daha kolay silinir. İkincisi dövmenin yapılma zamanıdır. Eski yani üzerinden en az 6 ay geçmiş olan dövmeler yeni olan dövmelere göre çok daha çabuk silinir. Ayrıca profesyonel boyalarla yapılan dövmeler amatör dövmelere göre çok daha başarılı silinir. Onun dışında kişinin derisinin iyileşme hızı önemlidir. Bu hastaya bağlı faktörler uygunsa diğer en önemli faktör uygun lazer cihazının seçilmesidir. Uygun cihaz ve uygun dozlarda dövme sorunsuz olarak silinebilir.

AĞRILI BİR UYGULAMA MIDIR?
Genel olarak ağrılı bir yöntemdir. Uygulama öncesinde ağrıyı azaltmak için lokal anestezik kremler veya iğneyle bölgesel anestezi yapılabilir. Silme işlemi uygulandıktan sonra kesinlikle güneş ışınlarından uzak durulmalıdır. Güneş koruyucu krem sürülmeden dışarı çıkılmamalıdır. Uygulama sonrasında iki gün su temasından kaçınılıp yara iyleşmesini hızlandırıcı krem tedavisi uygulanmalıdır.” 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.