İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Erdoğan: "Süreci bozamazlar"

Erdoğan:
Erdoğan: "Süreci bozamazlar"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'in Eruh ilçesi ve Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 7 askerin şehit olmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'in Eruh ilçesi ve Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 6 askerin şehit olmasıyla ilgili olarak, "Askerlerimize sıkılan bu kurşunlar, birlik ve beraberliğimize yönelik bu süreci engelleyemeyecektir" dedi. Erdoğan, bayram sonrasında demokratik açılımla ilgili olarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan randevu talebinde bulunacağını da açıkladı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hamamönü'ndeki Tevfik Bey Konağı Restoranı'nda Altındağ ilçesi sakinleriyle biraraya gelerek iftar yaptı. İftar yemeğinin ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, Siirt'in Eruh ilçesi ve Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 6 askerin şehit olmasıyla ilgili olarak, "Askerlerimize sıkılan bu kurşunlar, birlik ve beraberliğimize yönelik bu süreci engelleyemeyecektir" dedi. 


Şehitlerle ilgili haberin kendilerini üzdüğünü belirten Başbakan Erdoğan,
"Fakat şunu çok açık net ifade etmek istiyorum, bizim güvenlik güçlerimize, askerimize sıkılan bu kurşunlar hiçbir zaman bizim 72 milyon vatan evladının birliğine beraberliğine yönelik başlattığımız ve sürdürmekte olduğumuz bu süreci engellemeyecektir. Biz, bu barış sürecine milli birlik projemizi, demokratikleşme sürecimizi aynı kararlılıkla, başta terör sorunu olmak üzere sorun alanları üzerinde aynı kararlılıkla devam ettireceğiz" dedi. 

Bunun bir kardeşlik projesi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu, bizim bir dayanışma projemizdir. Bu, ülkemizin bütün bu sorunlu alanlarını sorunsuz hale getirme veya en az sorunlu hale getirme gayretine yönelik bir projedir ve AK Parti iktidarı olarak, kurulduğumuz andan itibaren programımız içerisinde de buna yönelik çok geniş tespitlerin de yer aldığını ifade etmek istiyorum. 2005 Diyarbakır konuşmamda bu işi tekrar gündeme taşımıştım ve şimdi de yaklaşık 1-1,5 aydır devam eden bu süreçte inşallah bu
çalışma başladı ve bu çalışmada biz tüm siyasi partilerimizle, sivil toplum örgütlerimizle, akademisyenlerimizle, medyamızın görsel yazılı temsilcileriyle, 'bu sahada benim de söyleyeceklerim var' diyen herkesle bir konsensüsü oluşturma gayreti içerisindeyiz. Katılanlar olur, katılmayanlar olabilir, ama biz konsensüsü oluşturmanın gayreti içerisindeyiz ve bu ay sonuna kadar bu çalışmalarımızı hızla devam ettireceğiz. Daha sonra da bu işi Parlamentomuza da bir kapalı oturumla getireceğiz" diye konuştu. 

Başbakan Erdoğan, "Bugün Parlamentomuzda ana muhalefetle MHP'nin 'biz kapalı oturuma katılmayız' gibi açıklamalarını duydum. Katılmak da, katılmamak da tabii ki onların kendi tercihleridir, ama millet, milletvekillerine Parlamento'ya katılma görevi vermiştir. Millet adına olumlu, olumsuz ne söyleyeceklerse orada söyleme görevini vermiştir. Kendi takdirleridir. Biz, katılanlarla Parlamentomuzda bütün düşüncelerimizi en açık şekilde ortaya koyarız. Ve bu süreci nasıl en güzel şekilde tamamlayacağız. Onun bundan sonraki süreci zaten Parlamento'dan sonra. Çünkü bizim bu konudaki muhatabımız millettir ve milletin vekilleriyle bunları görüştükten sonra da artık belirleyeceğimiz ekiplerimizle beraber de inşallah tüm Türkiye genelinde de bu süreci hızlandıracağız, bu süreci işletmeye başlayacağız" şeklinde konuştu.


Silivri ve Saray'daki sel felaketi nedeniyle vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunan Başbakan Erdoğan, "Şehitlere ve sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Sel bölgesine yönelik olarak valiliğimize Başbakanlık olarak ilk etapta 250 bin TL gönderdik. Bunlar, karşılıksız olarak vatandaşlarımıza göndermiş olduğumuz desteklerdir. Bundan sonra da yine valilerimiz bu konuda zarar tespitleri yapıp, biz de onlara gerekli yardımları, gerekli
destekleri süreç içerisinde göndermeye devam edeceğiz. Çünkü zarar tespit çalışmaları bittikten sonra onlar zaten bizimle irtibat halinde olacaktır" dedi. 

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "Bayramdan sonra muhalefet partileriyle bir randevunuz olacak mı?'' sorusu üzerine, "Onu daha önce söyledim zaten fakat tabii ki şu anda bu tavırlar karşısında benim yapacağım çok fazla bir şey kalmıyor. Yine de biz, en azından ana muhalefet partisinden bir randevu talebinde resmi olarak bulunacağım" diye konuştu. 

Randevu talebinin ne zaman olacağına yönelik bir soruya Erdoğan, "Parlamento'ya bunu getirmeden önce, bayramdan sonra diye düşünüyorum" yanıtını verdi. Erdoğan, ''Size yönelik bazı eleştiriler yapıldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine de, "O eleştirilere alıştık artık. Ben, dediğim gibi onların diliyle, onların tavırlarıyla, onların depresyonu içerisinde cevap vermeyeceğim" dedi. 

"Randevuyu sadece ana muhalefetten mi isteyeceksiniz?'' sorusuna Erdoğan, ''Evet, MHP bu konuda kararlılığını zaten belirttiği için gerek yok. CHP de bildirdi, ama MHP yazılı olarak bildirdi. Diğerinden yazılı cevap almadık. Şimdi ben, yazılı olarak randevu talebinde bulunurum, verirlerse ne ala. Vermezlerse de biz yolumuza devam ederiz" cevabını verdi.
Hamamönü esnafını da ziyaret eden Başbakan Erdoğan, ziyaret sırasında bir esnafın elindeki sigara paketini aldı. 

DUYGU BEKTAŞ - ANKARA

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.