İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

FETÖ'cü Kemal Batmaz ile eşinin yargılanmasına devam edildi

FETÖ'cü Kemal Batmaz ile eşinin yargılanmasına devam edildi
FETÖ'cü Kemal Batmaz ile eşinin yargılanmasına devam edildi

15 Temmuz’da gerçekleşen darbe kalkışmasında Akıncı Üssü’nde bulunduğu belirlenen ve örgütün sivil sorumlusu olduğu iddia edilen Kemal Batmaz ve eşi Gonca Batmaz’ın yargılanmasına devam edildi. Çocuklarının adının Fetullah Gülen tarafından konulduğunu yalanlayan Gonca Batmaz, Bank Asya’ya yatırılan parayı eşi Kemal batmaz’ın yatırdığını kaydetti.

FETÖ'nün sivil sorumlusu olduğu iddia edilen ve ‘terörizmi finanse etmek' suçundan yargılanan Kemal Batmaz ile ‘silahlı terör örgütüne üye olma suçundan' yargılanan eşi Gonca Batmaz'ın davasının görülmesine devam edildi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Kemal Batmaz ve Gonca Batmaz SEGBİS sistemi ile bağlanırken, taraf avukatları da hazır bulundu. 

Duruşmada söz verilen sanık Gonca Batmaz, kendisinin üniversite hastanesinde çalışan bir doktor olduğunu söyledi ve kesinlikle üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ifade etti. 

Ailesiyle ve işiyle tehdit edildiğini bildiği her şeyi anlattığını öne süren Gonca Batmaz, “Ben bir anne olarak 6 ay boyunca çocuklarımı göremedim. Ben herhangi bir oluşumun içerisinde yer almadım. Bu süreçte psikolojim bozuldu, kısa sürede 15 kilo verdim. Kızım dışarıda hastalığa yakalandı Ben, beni geçtim çocuğum için endişeleniyorum. Ben burada kahroluyorum” dedi. 

Mahkeme başkanı tarafından eşinin sürekli yurt dışına çıkma nedenini merak edip etmediğinin sorulması üzerine Gonca Batmaz, eşinin evlendiklerinden beri işi nedeniyle yurt dışına çıktığını bu nedenle şüphelenmediğini söyledi. Gonca Batmaz'a eşinin üzerine olan taşınmaz mal varlıkları hakkında soru sorulması üzerine ise, bu gayrimenkuller hakkında bir bilgisi olmadığını ifade etti. 

“Bank Asya'ya 170 bin TL'yi haberim olmadan eşim yatırmış” 

Bank Asya'ya 170 bin TL para yatırma işleminin neden yapıldığının sorulması üzerine Batmaz: “Böyle bir şeyden çok sonradan haberim oldu, eşim yatırmış o parayı” ifadelerini kullandı. Kemal Batmaz ile nasıl tanışıp evlendikleri sorulan Gonca Batmaz: “ Akrabalarımız vasıtası ile tanıştık ve evlendik. Çocuklarımızın adını Gülen'in koyduğu iddiası da yalandır” dedi. 

15 Temmuz'da nerede olduğunun sorulması üzerine Gonca Batmaz:” 15 Temmuz'da çocuklarımı alarak kayın valideme Nevşehir'e gittik” dedi. Akıncı Üssü'nde eşinin görüntülerinin bulunmasına ve konuyla ilgili bilirkişi raporunun olduğu bilgisinin verilmesi üzerine Gonca Batmaz, görüntülerdeki kişinin eşine benzediğini ama görüntülere inanamadığını söyledi. 

Sanık Batmaz son olarak eşi ile ilgili boşanma durumunun şu an söz konusuolmadığını ifade etti. 

“Fetullah Gülen ile hiçbir şekilde görüşmüşlüğüm yoktur” 

Gonca Batmaz'ın ardından ifadesi alınan Kemal Batmaz ise darbe girişimi öncesinde Adil Öksüz'ü tanımadığını söyledi. Kemal Batmaz devamla, ”Fetullah Gülen ile hiçbir şekilde görüşmüşlüğüm yoktur, eşim de kendini işine adamış bir doktordur. Bu meseleler ile ilgisi yoktur. Bank Asya hesabına para aktarmayı ben yaptım” dedi. 

Mahkeme başkanının sorularını yanıtlamadı 

Savunması devam ederken konudan sapması nedeniyle Kemal Batmaz mahkeme başkanınca iki kez uyarıldı.
Darbe toplantılarının yapıldığı iddia edilen Ankara Çayyolu'nda bulunan villada kendisinin de kullandığı aracın bulunması konusunun kendisine söylenmesi üzerine Kemal Batmaz “Ben o aracı o gün kullanmadım. Daha önce ihtiyacım oldukça kullanıyordum” dedi. 

Savunmasının ardından Kemal Batmaz'a mahkeme başkanınca sorular yöneltildi, ancak Batmaz soruları yanıtlamayacağını ifade etti. 

Darbe girişiminden pişmanlık duyup duymadığının sorulması üzerine Kemal Batmaz: “Yapmadığım şeyden pişmanlık duyamam” derken duruşmada daha sonra diğer sanıkların ifadelerine geçildi.

Davada ara karar

Mahkeme heyeti, duruşmada Bank Asya hesaplarından işlem yapıldığı iddia edilen sanıklar Gonca Batmaz ile Rüştü Kaya'nın hesaplarına ilişkin bilirkişi raporunun alınmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Cemal İbrahim Demirhisar'ı yaşı ve sağlık durumu göz önünde bulundurularak konutu terk etmeme ve yurt dışı çıkış yasağı tedbiri ile tahliye edilmesine karar verdi. Bank Asya konusunda uzman bilirkişiden, sanıkların hesap durumuna ilişkin rapor alınmasına hükmeden heyet, sanıklar Gonca Batmaz ve Rüştü Karakaya'nın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. 

Sanık Rüştü Karakaya hakkında örgüt kurma ve yönetme suçundan Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davasının bulunduğunu ve sanığın aynı suçlardan görülmekte olan davada yargılandığı gerekçesiyle, birleştirme konusunda muvafakat sorulması için Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı yazılmasına karar veren heyet, Karakaya'dan el konulan ve suçtan kaynaklanan geliri olduğuna ilişkin delil bulunmayan 27 bin 695 liranın iadesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, Kemal Batmaz, hakkındaki dosyanın, aynı sanık hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 15 Temmuz darbe girişiminde Akıncı Üssündeki eylemlere ilişkin davayla birleştirilmesiyle ilgili mahkemeden görüş sorulmasına karar verdi. Duruşma, tanıkların dinlenilmesi ve istenen raporların dönüşünün beklenmesine karar vererek duruşmayı 30 Nisan 2019'a erteledi.  

Melike İnal

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.