İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Fidye için kaçırılan şahıs dolandırıcı çıktı

Fidye için kaçırılan şahıs dolandırıcı çıktı
Fidye için kaçırılan şahıs dolandırıcı çıktı

Turgut Karataş'ın Kocaeli'de daha önceden tanıdığı şahısları, "altın gömüsü" bahanesiyle inandırıp 100 bin TL dolandırdığı ileri sürüldü.

Balıkesir'deki evinden polis kılığına giren bazı kişiler tarafından kaçırılarak Kocaeli'ye götürüldüğü ve burada bir mağarada tutulduğu ileri sürülen Turgut Karataş isimli şahıs polisin düzenlediği operasyonla kurtarılırken, adam kaçırma olayına karıştığı belirlenen 5 kişi yakalandı.


Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin 2009 yılı ocak ayında düzenlediği, Balıkesir, İstanbul, Kocaeli ve Yalova illerini kapsayan, "Falez" isimli operasyonda çökertilen sahte altın şebekesinin tutuklanan 16 şüphelisinden birinin de Turgut Karataş (41) olduğu anlaşıldı. Balıkesir Asayiş Şube Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nin, "Falez" kod adı verilen başarılı operasyonda 4'ü bayan 28 şüpheli yakalanmıştı. Şebeke elemanlarının dolandıracakları vatandaşlara askerlik arkadaşı, iş arkadaşı, hemşeri ve akrabalarından oluşan yakınlık bağlarını kullanarak irtibata geçtikleri, çok sayıda define ve gömü bulan saf köylü bir tanıdıklarının olduğunu, altınların gerçek değerinden anlamadığını ve çok korktuğunu" söyleyerek, 200-400 TL değerindeki altınları 50-60 TL karşılığında alabileceklerine inandırdıkları belirlendi. Profesyonel bir şekilde hazırladıkları senaryoyu oynayıp vatandaşları bir anda zengin olma hayaline kaptıran sahte altın şebekesine yönelik düzenlenen operasyonların Balıkesir ayağında 3'ü bayan 18, İstanbul'da biri bayan 8, Kocaeli'nde 1 ve Yalova Çınarcık'ta 1 olmak üzere toplam 28 kişi yakalanarak Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alındı. 25 Ocak 2009 tarihinde adli makamlara teslim edilen 3'ü bayan toplam 21 şüpheliden içlerinde Turgut Karataş'ın da bulunduğu 16 kişi tutuklanmıştı.EVİNDEN ALIP MAĞARAYA KALDIRDILAR


İddiaya göre, Balıkesir'e Kocaeli'den gelip yerleşen Turgut Karataş'ın Kocaeli'de daha önceden tanıdığı şahısları, "altın gömüsü" bahanesiyle inandırıp 100 bin TL dolandırdığı ileri sürüldü. Polisin operasyonunun ardından cezaevine giren Turgut Karataş kısa bir süre önce tahliye oldu. Tutuksuz yargılaması süren Karataş'ı evinden alan şahıslar Altınoluk'a götürdüler. Burada kendilerinden aldığı 100 bin lirayı isteyen şahıslar Turgut Karataş'ı Kocaeli'ye götürüp Körfez ilçesindeki Mağaralar mevkiinde bir mağaraya kapatıp zorla tuttular. Ailesine Karataş'ı 100 bin lira karşılığında bırakacaklarını belirten şahıslar aksi halde öldüreceklerini söyledi. Turgut Karataş'ın eşi Dilek Karataş hemen polise giderek eşinin kaçırıldığı ve fidye istenildiği iddiasıyla kayıp müracaatında bulundu. Balıkesir Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışma neticesinde Turgut Karataş'ı kaçıran şüphelilerle temasa geçildi.POLİSTEN FİLM FİBİ KURTARMA OPERASYONU


Balıkesir Asayiş Şube Müdürü Levent Olgaç'ın yönettiği operasyonda kendileriyle temasa geçilen şüphelilerle fidye pazarlığı yapıldı. 100 bin lira dolandırıldıklarını iddia eden şüpheliler nihayet 22 bin liraya razı oldu. Polisin pazarlıklar neticesinde Körfez Posta İşletmesi'ne çektiği şüpheliler Balıkesir'den hesaplarına geçilen 500 lirayı çekerken Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından kıskıvrak yakalandı. İlk ifadelerinin ardından Balıkesir'den kaçırdıkları Turgut Karataş'ı sakladıkları mağarayı gösteren 5 şüpheli gözaltına alındı. Mağarada yapılan aramada ise yakılmış halde polis üniformaları ve bir adet kelepçe ele geçirildi. Dolandırıcının dolandırılanlar tarafından kaçırılıp ailesinden de fidye istenilen adam kaçırma olayı Balıkesir ve Kocaeli Emniyet Müdürlüklerinin başarılı çalışması sonucu aydınlatılırken, şüpheli şahısların adli makamlara teslim edildikleri, soruşturmanın ise devam ettiği bildirildi.


YILMAZ UZUN-BALIKESİR

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.