İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Filistin Başbakanı'ndan konvoy misafirlerine hediye

Filistin Başbakanı'ndan konvoy misafirlerine hediye
Filistin Başbakanı'ndan konvoy misafirlerine hediye

Haniye, Filistin Konvoyu misafirlerine cesaret ödülü imzalı Filistin atkısını hediye etti.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Filistin Konvoyu misafirlerine cesaret ödülü imzalı Filistin atkısını hediye etti. Haniye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teslim edilmek üzere hazırladığı teşekkür mektubunu İHH Başkanı Bülent Yıldırım'a teslim etti.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, 21 gün süren bir yolculuk ve bekleyişten sonra Gazze'ye girmeyi başaran Filistin'e Özgürlük Konvoyu'nun temsil heyetini makamında kabul etti. Haniye'yi ziyarete İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, İHH yönetim kurulu üyeleri ve Mazlumder Başkanı Ahmet Faruk Ünsal katıldı. İsmail Haniye, misafirlerine cesaret ödülü imzalı Filistin atkısını hediye etti. Ayrıca Başbakan Erdoğan'a teslim edilmek üzere hazırladığı teşekkür mektubunu İHH Başkanı Bülent Yıldırım'a
teslim etti. Haniye, mektupla Başbakan Erdoğan'ı Gazze'ye davet ettiğini söyledi.

Haniye, binlerce kilometrelerce ötelerden Gazze halkının yardımına koşan konvoya ve tüm Türkiye halkına teşekkür etti. Haniye, "Bütün Filistinliler size saygı gösteriyorlar. Büyük bir çaba göstererek, onlarca engeli aşarak Gazze'ye ulaştınız. Biz başından beri sizin yaşadıklarınızı takip ediyoruz. Ve sizinle birlikte biz de yaşadık, hissettik ve sizin rahat olmanız için Allah'a dua ettik. Gazzelilerin kalplerinde büyük bir sevgi ve mutluluk var buraya ulaştığınız için. Bu ziyaretinizi fırsat olarak görüyorum. Türkiyeli kardeşlerimize sevgilerimizi, saygılarımızı sunuyoruz. Hem liderler olarak, hem hükümet hem de halk olarak Türkiye'ye sevgilerimizi sunuyoruz. Türkiye tarih boyunca hiç Filistin'i terk etmedi. Sadece bir dönem bu ilgi kayboldu. Fakat şimdi Türkiye bütün gücü ve kuvvetiyle Filistin'e, Kudüs'e geri dönüyor. Bu Allah'ın bir lütfü. Türk halkının adaleti. Bu ayrıca Başbakan Erdoğan'ın da asaletidir. Bu AK Parti siyasetinin de bir parçasıdır" dedi.
"Türkiye'nin özellikle Gazze savaşındaki duruşu ile gurur duyduk" diyen Haniye, "O siyasi duruşu bizi bu yapılan yardımlardan bile daha mutlu etti. Özellikle bütün dünya Türkiye başbakanın Siyonistlerin liderine nasıl bağırdığını gördü. Bu sadece Türkiye'nin sinirlenmesi, öfkesi değildi.

İsrail'e karşı duranların bir tavrı idi. Ve bu duruş dolayı herkese mutluluk verdi. AK Parti ve Saadet Partisi Gazze savaşı sırasında bize büyük destek verdiler. Saadet Partisinin Türkiye'nin en büyük ilinde yaptığı bir
milyondan fazla insanın katıldığı gösteriyi de izledik" şeklinde konuştu.

Haniye, yardımlarından dolayı İHH'ya da teşekkür ederek, "Özellikle İHH Gazze halkına büyük yardımlarda bulundu. Özellikle İHH Başkanı Bülent Yıldırım Gazze'ye yardımlar gönderdi, savaşta bizimle birlikte oldu. Bu İslam kardeşliğinin bir önemidir. Bu hepimizin bir ümmet olduğunun göstergesidir. Müslümanlar birbirini güçlendiren duvar gibidir. Hoş geldiniz. Gazze sizinle gurur duyuyor. Allahtan diliyorum Kudüs'te sizinle beraber özgür bir şekilde Gazze'de namaz kılmak istiyoruz" diye konuştu.
İHH Başkanı Bülent Yıldırım ise konvoydan sonra gemilerle Filistin'e geleceklerini, ambargoyu anlamsız hale getireceklerini ifade etti. Konvoyu taş yağmuruna tutan Mısır'a tepki gösteren Yıldırım, Ürdün ve Suriye'ye katkılarından dolayı teşekkür etti. Yıldırım, "Mısır hiçbir sözünde durmadı. Bu süreçte en çok kaybeden Mısır oldu" dedi. Her zaman Gazze halkının yanında olacaklarını ifade eden Yıldırım, "Gazze halkı aç kalacaksa biz de aç kalacağız" diye konuştu.

Mısır polislerinin Ariş limanındaki saldırılarında yaralanan arkadaşlarının kanlarının gömleğinde durduğunu ifade eden Yıldırım, "Bu kanlı gömleği hayatım boyunca saklayacağım" dedi. Mısır'ın Refah Sınır Kapısında örmek istediği yeni duvar için ise Yıldırım, "Bu duvar Gazze'yi değil örenleri yıkacaktır. Mısır bu duvarı dünya ile kendi arasına örmektedir. İnşallah bu hatadan geri dönerler" dedi.

Bu arada konvoyla Gazze'ye getirilen 145 aracın anahtarı saat 11.00'de düzenlenen bir törenle yetkililere teslim edildi. Anahtar teslim törenine İHH Başkanı Bülent Yıldırım, AK Parti milletvekilleri Murat Mercan, Hüsnü Tuna, Mehmet Nil Hıdır, Seracettin Karayağız, Cemal Yılmaz Demir, Saadet Partisi genel başkan yardımcısı Temel Karamollaoğlu ile Filistin Sosyal İşler Bakanı Ahmet El Kurdu ve İngiliz Parlamenter George Galloway katıldı.

Törende konuşan Murat Mercan, "Bugün insanlığın bittiği yerdeyiz. Bütün dünyanın kalbi bugün Gazze'de atıyor. Hepimiz Gazze'de buluştuk, insanlık Gazze'de buluştu. Hiçbir kuvvet halkı iradesini ortadan kaldıramaz. Türkiye halkının ve Türkiye başbakanının sevgilerini, selamlarını Gazze halkına iletiyorum. Bu konvoyu organize eden İHH'ya da teşekkür ediyorum" dedi.
Konuşmalardan sonra araçların anahtarları Filistinli yetkililere teslim edildi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.