İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Fotoğrafta da engel kabul etmediler

Fotoğrafta da engel kabul etmediler
Fotoğrafta da engel kabul etmediler

İbn Haldun Üniversitesi Perspektif Fotoğrafçılık Kulübü, Gülümse Çekiyorum projesi kapsamında Bağcılar Engelliler Sarayı’nda her hafta ortopedik engelli gençlere fotoğrafçılık eğitimi veriyor.

İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Perspektif Fotoğrafçılık Kulübü, yürekleri gülümseten bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Fotoğraf makinesi ihtiyacını karşılamak amacıyla yola çıkan Kulüp, 'Gülümse Çekiyorum' gibi çok kıymetli bir projeyi yürütüyor. Proje kapsamında Bağcılar Belediyesi tarafından kurulan Engelliler Sarayı'nda her hafta 7 ortopedik engelli gence fotoğrafçılık eğitimi veriliyor.

Perspektif Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı İrem Sülük, engelli olmanın kişinin fotoğraf çekmesine engel olabileceği düşüncesini kabul etmediklerini belirterek, "İnsanların hayatlarına dokunmanın verdiği huzur başka hiç bir yerde bulunmuyor. Onlara bu eğitimi vererek belki de ileride ellerine bir meslek geçmesini sağlıyoruz. Belki de streslerini atabilecekleri bir hobileri oluşuyor. Nihayetinde ‘Gülümse Çekiyorum' hem onları hem bizi gülümsetiyor. Derslerde çektiğimiz fotoğraflarda hepimizin yüzü gülüyor" dedi.

Sergi açılacak

Derslerin hem teorik hem de uygulamalı olarak devam ettiğini dile getiren İrem Sülük, şöyle devam etti: "Bu toplam 8 haftalık bir eğitim. 6 hafta sınıfta eğitim gerçekleşecek. 2 haftası gezi olacak. Son hafta hem Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı'nda hem de okulumuzda kursiyerlerimizin çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergimiz olacak. Bu serginin engelli sporcuların, engelli sanatçıların veya engelli olup da bir şeyleri başarmış insanların fotoğraflarından oluşmasını planlıyoruz. Yani sergiyi eğitim verdiğimiz arkadaşların çektiği yine onlar gibi engelli olan arkadaşlarımızın fotoğraflarından oluşturacağız.

Arkadaşlarımız, bir şeyler başarmış engelli insanların fotoğraflarını çekerek güzel bir sergiye imza atmak suretiyle bir başarıya imza atacak. Böylelikle çifte başarı sergilenmiş olacak. Bunun dışında en az iki gezimiz olacak. Aynı zamanda bir salon etkinliği düşünüyoruz. Bu program bir şeyler başarmış engelli kişilerin gelip öykülerini anlatabileceği bir etkinlik olacak".

Gülümse Çekiyorum Proje Koordinatörü Buse Şengül ise "Bir projenin koordinatörü olmak demek çok fazla sorumluluk üstlenmek anlamına geliyor. Süreç içerisinde zorlandığım anlar oldu ama sabırla ve azimle bu anlamlı projeyi hayata geçirmek için çalıştık. Danışman hocam ve projede gönüllü arkadaşlarım desteklerini hiç esirgemediler" diye konuştu.  

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.