İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Gaffar Okkan suikastinin sanığı firar etti

Gaffar Okkan suikastinin sanığı firar etti
Gaffar Okkan suikastinin sanığı firar etti

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın şehit edildiği suikastten 8 yıl sonra hakkında tutuklama kararı çıkan Şener Dünük, asker olduğu birlikten kaçarak kayıplara karıştı

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın öldürülmesiyle ilgili davada ilginç bir gelişme yaşandı.


24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 koruma polisi, düzenlenen saldırı sonucu yaşamını yitirmişti.


6 Ekim 2001’de yapılan bir operasyonda hücre evinde yakalanan Şener Dünük’ün suikasta katıldığı belirlenemedi ancak Hizbullah örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı ve tutuklu kaldığı 5 yıl cezasını karşıladığı için serbest bırakıldı. 


Ancak karara itiraz eden Savcı, Dünük'ün suikasta katıldığına dair ciddi delillerin bulunduğunu belirterek, kararın bozulmasını talep etti.


YARGITAY MÜEBBET HAPİS İSTEDİYargıtay 9. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararın yanlış olduğunu, Şener Dünük'ün suikasta katıldığı yönünde yeterli delil bulunduğunu belirtti.


Yargıtay, Dünük hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istedi.


Yargıtay'ın kararı üzerine dosyayı yeniden inceleyen mahkeme, Dünük ile birlikte yargılanan bir diğer suikast zanlısı V.Ş.'yi 6 Ekim günü tutukladı.


Mahkeme, aynı gün 4 aylık asker olan Şener Dünük hakkında da yakalama kararı çıkardı ve birliğine yazı yazarak tutuklanıp geçici olarak askeri cezaevine konulmasını istedi.


Mahkeme, Dünük’ün sevkinin Diyarbakır'a yapılmasını da istedi.


KARARDAN BİR GÜN SONRA KAÇTIHakkında yakalama kararı çıkarıldığını öğrenen Dünük, 6 Ekim'deki yakalama kararından bir gün sonra Malkara'daki birliğinden firar ederek kayıplara karıştı.


Tugay Komutanlığı'nın mahkemeye yazdığı yazıda “Adı geçenin tutuklanması, firar ettiğinden dolayı gerçekleşememiştir” denildi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.