İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Gazze'de musluklardan tuzlu su akıyor

Gazze'de musluklardan tuzlu su akıyor
Gazze'de musluklardan tuzlu su akıyor

İsrail'in Gazze saldırısı sonucu çöken altyapı, yeraltı kaynaklarının azalması ve küresel iklim değişikliği sebebiyle Gazzeliler içme suyu bulmakta zorluk yaşıyor.

EMRAN LUBBAD / GAZZE

1,5 milyon insanın yaşadığı Gazze'de bölgenin tek su kaynağı olan yeraltı sularının deniz seviyesinin altına inmesi sonucu Gazze'deki içme suyunun deniz suyuna karıştığı belirtildi.

Şehir merkezi dışında temiz su bulmanın zor olduğu Gazze'de kentin sadece 3'te 1'ine içme suyu veriliyor. Evlerindeki çeşmelerden temiz suya ulaşamayan Gazzeliler su dağıtım merkezleri ve kuyu sularının dağıtıldığı çeşme başlarında bekleyerek temiz suya ulaşıyor.

Filistin Yönetimi, suyun kalitesizliği ve yüksek oranda nitrat ve bakteri içermesi sebebiyle zirai sulamada da kullanılamayan yeraltı sularını arıtılarak en azından tarımda kullanılmasının yollarını arıyor.

Su dağıtım merkezlerinden evine su taşıyan Umm Muhammed al-Masri, "Evlerimize gelen suyu, suyun içindeki tuz ve pislikten dolayı içemiyoruz. Oysa biz içme suyuna evden ulaşmak istiyoruz" diye konuştu.

Çeşme başında bekleyerek evine su götürmeye çalışan Abu Abdullah ise, "Musluklardan akan tuzlu su sağlık için zararlı olduğu kadar içmeye de elverişli değil. Uzun zamandır sağlığımızı kötü yönde etkileyen tuzlu su tüketiyoruz" dedi.

Temiz suya evlerinden ulaşmak istediklerini söyleyen Ebu Ahmet, taşıma su ile ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduklarını belirterek, içme suyu problemine kalıcı bir çözüm bulunmasını istediklerini belirtti.

Ellerinde bidon ve şişelerle kuyruklarda beklediklerini ve doldurdukları suları evlerine taşımak zorunda olduklarını belirten Hüsam Ebu Yusuf, "Musluklarımızdan akan su hastalıklara sebep oluyor. Bu sebeple su almak için buraya geldik. Evlerdeki suyun arıtılarak içme suyu haline getirilmesini istiyorum" derken Hasina Gali "Evlerimizden içme suyu istiyoruz. Su merkezlerinin suyu arıtarak evlerimize kadar ulaştırmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.