İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

'Gezi Davası'nda gerekçeli karar açıklandı

'Gezi Davası'nda gerekçeli karar açıklandı
'Gezi Davası'nda gerekçeli karar açıklandı

Gezi Parkı olaylarına ilişkin 244 sanığı hapis cezasına çarptırıldığı davada mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin 244 sanığı hapis cezasına çarptırıldığı davada mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, sanıkların Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii'ne ayakkabı ile girdikleri ve sanık doktorların camiyi revire çevirdiğine ilişkin bilgilere yer verildi. 

Gezi Parkı olaylarına ilişkin 7'si yabancı uyruklu 255 kişinin yargılandığı, 244 sanığın 2 ay 15 günden 14 ay 15 güne kadar çeşitli hapis cezasına çarptırıldığı davada mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Asistan doktorlar Sercan Yüksel ve Erenç Yasemin Dokudan'ın da bulunduğu 4 sanığın "ibadethaneyi kirletme" suçundan 10 ay hapis cezası veren İstanbul 55'inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan 321 sayfalık gerekçeli kararda, gezi olayları sürecine yer verildi.

Gerekçeli kararda ceza alan asistan doktorlar Erenç Yasemin Dokudan ve Sercan Yüksel de dahil olmak üzere tüm şüphelilerin, ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimlerini tahkir etmek kastı ile ibadethane olan ve herkes için geçerli belirli giriş kuralları bulunan Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii'ne ayakkabıları ile girdikleri anlatıldı.

Dava kapsamında alınan ifadelerde şüphelilerin ibadethaneye zor durumda kalarak ayakkabılar ile girdiklerini kabul ettikleri anlatılan kararda, "İbadethane içerisinde zor durum sonrası ayakkabılar ile gezinmeye devam edilerek, camii içerisini de revire çevirerek, kullanılan tıbbi malzemeler ve tüketilen gıda maddelerinin artıklarını, içilen sigara izmaritlerini yerlere atarak ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verdikleri anlaşılmıştır” denildi.

Üzerlerinde sağlık ekibi kıyafetleri bulunan 10 -15 kişilik grubun yanlarında yaralılarla birlikte camii içerisine girdikleri anlatılan gerekçeli kararda, “Camii içerisine revir kurarak, temin ettikleri ilaçlar ile kanun dışı toplantı ve gösteri yürüyüşü yaparken yaralanan eylemcilere sağlık yardımı yaptıkları, bu arada sosyal medya üzerinden söz konusu camiinin revir olarak kullanıldığı bilgisi yayıldığından, kolluk görevlilerinin müdahalesi nedeniyle yaralanan eylemcilerin camiye getirilmeye başlandıkları anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.
Gerekçeli karada, hapis cezasına çarptırılan doktorlara ilişkin “Kanun dışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katıldıkları tespit edilememiş ise de, mesleğe ait özel formalar ile kanun dışı eylemlerde bulunurken yaralanan eylemcilere temin edilen ilaçlar ile tıbbi yardımda bulundukları, bu şekilde suç şüphesi altında olan şüphelileri kanuni takip yapacak mercilere bildirmedikleri gibi aksine kanun hilâfına olarak şüphelileri kayırdıkları anlaşılmıştır” denildi.

“İÇİ BOŞ VE EZİLMİŞ HALDE BİR BİRA KUTUSU BOŞ SİGARA KUTUSU BULUNDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR”
Gezi olayları sürecinde camide bir grubun içki içtiği iddialarına ilişkin açıklamaların da yer aldığı kararda, “Yaklaşık bin kişilik grubun cami etrafındaki kaldırım taşlarını barikat kurmak için söktükleri ve götürdükleri, kapıyı zorlayarak açılmasını sağlayıp ayakkabıları ile camii içerisine girdikleri, olaylar sonrası görevliler tarafından camii içerisinde yapılan incelemelerde, camii içindeki kadınlara ayrılmış kısmın pencere önünde içi boş ve ezilmiş halde bir bira kutusu ile müezzin bölümünde boş sigara kutusu, yerlerde söndürülmüş halde sigara izmaritleri bulunduğu görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul 55'inci Asliye Ceza Mahkemesi 23 Ekim tarihinde görülen son duruşmada kararını açıklamıştı. Mahkeme asistan Doktorlar Sercan Yüksel ve Yasemin Dokudan ile Emre Öztürk ve Deniz Heybet Yılmaz'ın “ibadethaneyi kirletmek” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırmış, cezayı erteleyerek sanıkların 1 yıllık denetime tabi tutulmasına karar vermişti.

Mahkeme, diğer sanıklar hakkında “2911 sayılı kanuna muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnmek”, “alenen birden fazla görevli memura hakaret ve “mala zarar verme” suçlarından 2 ay 15'er günden 14 ay 15'er güne kadar değişen hapis cezasına çarptırmıştı. 

BAŞAK AKBULUT