İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Gıda güvenliği masaya yatırılıyor

Gıda güvenliği masaya yatırılıyor
Gıda güvenliği masaya yatırılıyor

AB 6. Çerçeve Programı kapsamında Truefood Projesi'ni Türkiye'de hayata geçiren Türkiye, Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), proje ortağı Karadeniz Teknik Üniversitesi ile gıda güvenliği konusunun ele alınacağı geniş çaplı bir Çalıştay düzenlemeye hazırlanıyor.

SETBİR, Karadeniz Teknik Üniversitesi işbirliği ile AB 6. Çerçeve Programı Truefood Projesi Gıda İşletmeleri Eğitim Programı kapsamında "Geleneksel Yöntemlerle İşlenmiş Gıda Ürünlerinde Gıda Güvenliği Analizleri Calıştayı" düzenleniyor. 22-26 Eylül tarihlerinde Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde yapılacak çalıştayda, gıda güvenliği konusu ele alınarak, konuyla ilgili eğitimler ve faaliyetler tanıtılacak.

Çalıştay'da gıda güvenliği alanında hızlı analiz kitleri üretip pazarlayan Türk ve yabancı firmalar kendi ürünlerini laboratuarda uygulamalı olarak tanıtma imkanı bulurken, projenin özellikle geleneksel yöntemlerle işlenmiş su ürünleri alanında üniversitenin farklı birimleri ile yürüttükleri çalışma sonuçları ve gıda güvenliği ile ilgili sunumları yer alacak.

Ayrıca üniversite elemanlarından seçilmiş uzmanlarla gıda güvenliği ile ilgili bazı testler uygulamalı olarak gösterilecek. Katılımın ücretsiz olduğu Çalıştay Truefood Projesi bütçesinden karşılanacak. Katılımcılara çalıştay sonrası sertifika da verilecek.

SETBİR'den yapılan açıklamada, Truefood Projesi'nin genel amacının, gelişen Avrupa pazarında sanayinin rekabet edebilirliğini sürdürmek ve arttırmak üzere geleneksel gıda sanayine faydalı olacak yenilikleri tanıtmak olduğu açıklandı.

40'tan fazla partneri bulunan projenin üretici ve tüketici açısından geleneksel gıda ürünlerinin güvenli üretim ve tüketimini arttırılmasına odaklanmış olduğu belirtilen açıklamada, projenin tüm gıda zinciri için uygulanabilir iş planları geliştirilmesini destekleyeceği vurgulandı.

Açıklamada, "Proje, ülkemizde önemli bir pazar payına sahip olan geleneksel gıdaların üretim şartlarının iyileştirilmesi, yenilikler konusunda KOBİlerin ihtiyaçları doğrultusunda bilgilendirilmesi ve geleneksel ürünlerin dış pazarlarda tanıtımı konusunda sektöre katma değer sağlayacaktır.

SETBİR' in görevi yapılan araştırma sonuçlarını sektörle ve üyeleriyle paylaşmak, Türkiye çapında tanıtımını yapmak ve üyelerimizin ya da Türk Geleneksel Gıda Ürün Üreticilerinin bu sonuçlardan yararlanmasını temin
etmektir" denildi.