İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Güler, Başbakan'ın yeğeni hakkında açıklama yaptı

Güler, Başbakan'ın yeğeni hakkında açıklama yaptı
Güler, Başbakan'ın yeğeni hakkında açıklama yaptı

İstanbul Valisi Muammer Güler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeğeni Mehmet Erdoğan'ın uyuşturucu operasyonu kapsamında tutuklanmasıyla ilgili olarak, "Yakınlığı, mevkii, sıfatı ne olursa olsun kanuni gereği yapılır" dedi.

TUNCER CENGİZ/İSTANBUL

İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Katar'a giden Başbakan Erdoğan'ı uğurlamak üzere geldikleri Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çapkın, Erdoğan'ın yeğeninin uyuşturucu operasyonu kapsamında gözaltına alınıp, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmasıyla ilgili olarak, "Biz kendi çürük elmalarımızı kendimiz ayıkladık. Bu arkadaşlarla ilgili şu anda adli safha da olduğundan dolayı peşin bir hüküm yürütmek istemiyorum.

Ama 17 polis bu tür tahkikata muhatap olmuştur. Bunun 4 tanesi emniyet amiri, 13 tanesi polis memuru. Bundan sonra da yanlış yapan kim olursa olsun teşkilatımızdan ayıklanmaya devam edeceğiz. Biz 36 bin kişiyi bulan bir teşkilatız. Her kuruluşta olduğu gibi bizim kuruluşumuzda da zaman zaman bu tür iddialara muhatap olacak veya bu tür olaylara karışmış olacak kişiler çıkacaktır. O konu da bütün kararlılığımızla devam edeceğiz. Özellikle bunun altını çizmek istiyorum" dedi.


Vali Güler ise, olayla ilgili tahkikatın sürdüğünü belirterek, "Denildiği üzere sahte belge üretmek, vizesiz gelenlerin işlemlerine aracılık yapmak, sahte belge tanzim etmek, sahte çalışma izinleri üretmek, evlilikler yapmak. Bu suretle yasa dışı bir çok işe aracılık yaptıkları tespit edilen 46 kişiden oluşan bir operasyon yapıldı. Projeli operasyondur. Cumhuriyet savcısının bilgisinde yapılmıştır" diye konuştu. Operasyon sırasında, 20 kamu görevlisinin de bu işe karıştıklarının tespit edildiğini ifade eden Güler, bu 20 kamu görevlisinin 17'sinin emniyet mensubu olduğunu söyledi. Vali Güler, "Bu tip işlemlere kim aracılık yaparsa yapsın, sıfatı, makamı ne olursa olsun kanuni gereği yapılır ve haklarında işlem yapılır. Bununla ilgili de daha önce zaten değişik operasyonlar yapılıyordu. Bu tip işlemlere aracılık edenlere elbetteki fırsat verilmemesi esastır. Bunlarla ilgili kanuni gereği yapılacaktır. Tabi son söz adliyeye aittir. Ama arkadaşlarımız şuanda operasyonu sürdürmektedir" açıklamasında bulundu.

Vali Muammer Güler, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dün İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzün internet sitesinde bununla ilgili açıklama vardır. Bu operasyonla ilgili olarak 9 kişi gözaltına alınmıştır, bunlardan 6'sı tutuklanmıştır. Üzerlerinde 31 gram uyuşturucu esrar maddesi ele geçirilmiştir. Sayın Başbakan da bu konuyla ilgili gerekli açıklamayı yapmıştır. Yakınlığı, mevkii, sıfatı ne olursa olsun kanuni gereği yapılır. Verilen talimatta budur, yapılan da budur. "

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.