İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Güler yüzün önemi

Güler yüzün önemi
Güler yüzün önemi

İlahiyatçı yazar Salim Köklü, "Müslüman güler yüzlü ve tatlı sözlü olur. Bir kimsenin, Allahü tealanın sevdiği kulu olduğu; tatlı dili, güzel ahlakı, güler yüzü, münakaşa etmemesi ve herkese merhamet etmesi ile anlaşılır” dedi.

“İyi bir Müslüman olmak için güzel ahlaka sahip olmak, kötü ahlaktan uzak durmak gerekir. Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki: Müslüman güler yüzlü olur” diyen ilahiyatçı yazar Salim Köklü, “Peygamber Efendimize, (Ya Resulallah, Müslüman nasıl olur?) diye sordular. Peygamber efendimiz, (Müslüman güler yüzlü ve tatlı sözlü olur) buyurdu. Güler yüz ve tatlı sözün, dinimizin yayılmasında önemli yeri vardır. Böyle olmayan insanlar, dine fazla faydalı olamazlar. Daima tatlı sözlü ve güler yüzlü olmak, Müslüman olmanın birinci alametidir. Müminin yüzüne sevgiyle bakmalıdır. Allahü teâlâ, güler yüzlü, tatlı dilli olan, birbirleriyle iyi geçinen Müslümanları çok sever. Kızmak genellikle kibirden olur. Güler yüzlü olmayanın, sevgi ve itimat kazanması zordur. Güzel ahlak güler yüzlülük, cömertlik ve kimseyi üzmemek demektir” dedi.

“İslamiyet, sevgi, güler yüz, tatlı söz, dürüstlük ve iyilik dinidir” 

“Tebessüm, alanı mutlu eder, vereni üzmez. Huzurun anahtarı tebessümdür. Tebessüm edemeyen zavallıdır" ifadelerini kullanan Köklü, şunları kaydetti: 

"İslamiyet, sevgi, güler yüz, tatlı söz, dürüstlük ve iyilik dinidir. Başarının sırrı, güler yüz, tatlı dil ve insanlarla güzel geçinmektir. Düşmanınıza iyilik edin, hediye verin. Kırıldığınız arkadaşınıza iyilik edin, sıkıldığınız insana güler yüz gösterin. Bunları yaparsanız rahat edersiniz. Bir kimsenin Allahü tealanın sevdiği kulu olduğu; tatlı dili, güzel ahlakı, güler yüzü, cömertliği, münakaşa etmemesi, özürleri kabul etmesi ve herkese merhamet etmesi ile anlaşılır. Günümüzün insanına verilecek en güzel hediye, güler yüz, tatlı dildir. Herkesin buna ihtiyacı vardır. Güler yüz ve tatlı dil başarının sırrıdır. Öfkelenmemeli, hiç sertlik göstermemelidir. Geçimsizlikler, cinayetler, ailedeki bütün sıkıntılar hep bundandır. Hazret-i Hızır buyurdu ki:
'Güler yüzlü ol, hiddetlenme! Hep faydalı iş yap, az da olsa zararlı iş yapma! Lüzumsuz dolaşma, hiç kimseyi kusurundan dolayı ayıplama, günahların için ağla!'
İbrâhim Hakkı hazretlerinin bir şiiri şöyledir:
Gönülden çün dile vardır yol ey cân,
Mülâyim söyle, şîrîn (tatlı) söz bul ey cân,
Acı söz deme, hilm ile dol ey cân,
Güleç yüzlü, güzel sözlü ol ey cân.
Güzel Allah senden râzı olsun,
Güleç yüzün görenler zevki bulsun,
Sözünden her gönül lezzetle dolsun,
Güleç yüzlü, güzel sözlü ol ey cân.
Sakın bir kimseyi incitme, sövme,
Ve sen bir kimseden incinme, dövme
Dahî sen kendini sohbette övme,
Güleç yüzlü, güzel sözlü ol ey cân.”  

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.