İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Haiti'de yağmalar devam ediyor

Haiti'de yağmalar devam ediyor
Haiti'de yağmalar devam ediyor

Haiti'de 12 Ocak'ta meydana gelen ve 9 milyonluk nüfusun en az üçte birini etkileyen 7.0 şiddetindeki depremin ardından ortaya çıkan yağmalama olayları devam ediyor.

Depremden en çok etkilenen bölgelerden biri olan başkent Port-Au-Prince'de gıda dağıtım noktalarında itiş kakış olayları sıklıkla yaşanırken, yağmalama gibi suç ihbarları da artıyor. 

Ticaret bölgesi olan başkent Port-au-Prince'te şiddet olayları artarken, iş yeri sahipleri ve çalışanları eşyalarını enkaz içinden çıkararak korumaya çalışıyor. Haiti polisinin düzeni yeniden sağlamakta ve yağmalama olaylarını durdurmada başarısız olduğu belirtiliyor. 

Tahrip olan iş yerleri, mağazalar ve depolara giren yağmacılar, taşıyabildikleri her şeyi alıyor. Polis yağmacıları coplarla kovalarken, BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu ise durumun gergin ancak sakin olduğunu ifade ediyor. 

Bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yardım eden BM Haiti İstikrar Gücü'ne bağlı yaklaşık 3 bin birlik, insani yardım dağıtımlarına ve konvoylara eşlik ediyor. Ayrıca Güvenlik Konseyi'nin de güvenliği sağlamak ve şiddet olaylarını sona erdirmek için bölgeye 3 bin 500 polis ve asker daha gönderme kararı aldığı kaydedildi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.