İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Halkbank'ın ilk yarı net karı 787 milyon TL

Halkbank'ın ilk yarı net karı 787 milyon TL
Halkbank'ın ilk yarı net karı 787 milyon TL

Halkbank 2009'un ilk yarısında net kârını 787 milyon TL'ye yükselttiğini duyurdu.

Halkbank'tan konu hakkında yapılan açıklamaya göre, banka toplam kredilerde 2008 yılsonuna göre %10,2 büyüme kaydederken, ticari kredilerini %11, bireysel kredilerini ise %7,6 oranında artırdı.
Açıklamaya göre, aktif büyüklüğü Haziran sonu itibariyle %9 artışla 55,7 milyar TL'ye ulaşan Halkbank, toplam kredilerde 2008 yılsonuna göre %10,2 büyüme kaydetti.

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Bankamızın 2009'un ilk yarısında elde ettiği rakamlar, yılsonu hedeflerimize ulaşmakta zorlanmayacağımızın açık bir göstergesi. Yılın başından itibaren dünya piyasalarını ve oradaki durumun ülkemiz piyasalarına mevcut ve olası yansımalarını dikkatle izliyor ve öngörüyle hareket ediyoruz. Yarıyılda elde ettiğimiz başarı, bu öngörülerimizin meyvelerini toplamaya başladığımızın kanıtı" dedi.

Halkbank, reel sektöre sunduğu finansal destekle kredilerinin toplam aktifler içindeki payını artırmayı 2009'un ikinci çeyreğinde de sürdürdü. Halkbank kredilerinin, toplam aktifler içindeki payı Haziran sonu itibariyle %51,2'ye yükseldi. Kredilerdeki büyümesi dikkat çeken Halkbank'ın ticari kredilerdeki artış oranı % 11, bireysel kredilerdeki artış oranı ise %7,6 olarak gerçekleşti. Mevduatın krediye dönüşüm oranında da istikrarlı bir artış izleyen Halkbank, 2008 yılsonunda % 64,2 olan dönüşüm oranını
Haziran sonu itibariyle % 69,6'ya yükseltti.

2008 yılsonunda %37,6 olan maliyet/gelir rasyosunu yılın ilk yarısında %30,9'a düşürmeyi başaran Halkbank'ın bu dönemdeki özkaynak karlılığı ise %34,6 olarak gerçekleşti.

Halkbank'ın 2009 yılı ilk altı aylık performansını değerlendiren Aydın, şunları söyledi:

"2009'un ilk altı ayında hedeflediğimiz oranda kredi büyümesi kaydeden Bankamızın kredi hacmi artışında KOBİ'lere kullandırılan kredileri de içeren ticari krediler ile bireysel krediler başı çekti. Kredi hacmimizdeki artış pazar payımıza 68 bp'lik büyüme olarak yansıdı. Böylece kredilerdeki pazar payımız %7,39'a yükseldi. Ulusal ve uluslararası ölçekte imzaladığımız kredi protokolleriyle 2009'un ilk yarısında da Üreten Türkiye için yeni finansal kaynaklar yaratmaya ve 71 yıllık KOBİ bankacılığı
misyonumuzu ileri taşımaya devam ettik."

"Bankamız reel sektöre daha fazla kaynak aktarma gayreti içerisindedir"

Halkbank'ın reel sektöre katkılarını da değerlendiren Hüseyin Aydın, şunları söyledi:

"Reel sektör için katma değer yaratmak ve sektörü canlı tutabilmek için var gücüyle çalışan Bankamız, bugüne kadar yabancı finans kuruluşlarıyla yaptığı işbirliklerinden sağladığı kaynakları KOBİ'lere kredi olarak kullandırmada gösterdiği başarı sayesinde Avrupa Yatırım Bankası ile 300 milyon Euro'luk yeni bir protokol imzaladı.

Halkbank, aynı zamanda, bölgesel ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmeye katkı sunmak amacıyla kalkınma ajansları ile işbirliğine giden ilk banka oldu. Sırasıyla Çukurova Kalkınma Ajansı ve İzmir Kalkınma Ajansı ile imzaladığımız anlaşmalar çerçevesinde, ajansların Mali Destek Programı'na başvuran ve hibe fonlarından yararlanmaya hak kazanan projelerin sahiplerine Bankamızın "Kalkınma Ajansı Eş Finansman Kredisi"nden kullanma fırsatı sunduk. Bankamızın, bölgesel kalkınma ajansları ile işbirliği önümüzdeki dönemde de yeni protokollerle devam edecek."

Halkbank'ın, "Borç Yapılandırma Programı" ile çeşitli nedenlerle borcunu ödeyemeyerek borçları takip hesaplarına alınmış müşterileri için de bütün imkânlarını seferber ettiğini ifade eden Aydın, "Borçları takip hesaplarına aktarılan firmalar ve bireysel müşterilere yönelik başlattığımız kampanya kapsamında, müşterilerimize borçlarını 60 ay vade ile güncel faiz oranı üzerinden yapılandırma fırsatı sunduk. Bankamız, bu program ile gerek global finansal kriz gerekse faaliyet gösterdiği sektörün özgün
koşulları nedeniyle ödeyemediği kredi borcunun sıkıntısını yaşayan işletmelerin yeniden ekonomiye kazandırılmasında katkı sağladı" dedi.

Aydın, Halkbank'ın her dönemde KOBİ'lerin bankası olmanın sorumluluğunu en iyi şekilde taşıdığını belirterek, "Bankamız elbette ki bu dönemde de esnaf ve sanatkârı da unutmadı. Sadece Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan esnaf kredilerinin faiz oranını %9'a indirdik. Bu indirim piyasalarda çok olumlu karşılandı ve tek haneye inen faiz oranı esnafımızın yüzünü güldürdü" diye konuştu.

"Bireysel bankacılıkta çıtamız yükseliyor"

Halkbank'ın bireysel bankacılık alanındaki etkinliğini istikrarlı bir şekilde artırdığını belirten Hüseyin Aydın, "2009'un ilk yarısında bireysel bankacılık alanında çıtamızı yükselterek sektördeki payımızı arttırdık. 2009'da KOBİ bankacılığındaki liderliğimizi korumaya ve bireysel bankacılıktaki etkinliğimizi artırmaya devam ederek aktif toplamı ve kredi hacminde yine sektörün üzerinde büyüme elde edeceğimizi söylemiştik. Elde ettiğimiz sonuçlar söylemlerimizi haklı çıkardı" dedi.

Halkbank'ın kısa bir süre önce tüketici ve konut kredilerinde faiz indirimine giderek müşteri odaklı bankacılık anlayışının gereğini yerine getirdiğini dile getiren Aydın, "Bireysel kredilerdeki faiz indirimimiz kapsamında tüketici kredilerine %1,45, konut kredilerine %1,18'den başlayan faiz oranları uygulamaya başladık. Bunun yanı sıra emeklilere, kamu çalışanlarına ve maaş ödemelerine aracılık ettiğimiz müşterilerimize özel vade, komisyon ve faiz fırsatları sunmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

2009'un ilk yarısında Halkbank'ın şube ağını genişletme konusunda da önemli adımlar attığını belirten Aydın, 2009'da hizmete sunulan teknolojik altyapısı güçlü 22 modern şube ile bu dönemde en çok yeni şube açan bankalar arasında olduklarını söyledi. Halkbank'ın 2009'un ilk yarısındaki insan kaynağı gelişimine de değinen Aydın, bu dönemde 668 personeli Halkbank ailesine dahil ettiklerini kaydetti.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.