İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Helikopter kazasında şok iddialar

Helikopter kazasında şok iddialar
Helikopter kazasında şok iddialar

Kaza Kırım Uzmanı Pilot Volkan Sürmeli, Yazıcıoğlu birlikte toplam 6 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin çok sayıda çelişki bulunduğunu söyledi.

ESRA ŞİMŞEK / İSTANBUL

Kaza Kırım Uzmanı Pilot Volkan Sürmeli, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve İhlas Haber Ajansı (İHA) Sivas muhabiri İsmail Güneş ile birlikte toplam 6 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin çok sayıda çelişki bulunduğunu öne sürerek, teknik arızası olmayan bir helikopterin dağa çarpmasının kafa karıştırıcı olduğunu söyledi.

Kırık olan ELT anteninin bağlı olduğu kaportada hiçbir hasar ve çizik bulunmamasının tuhaf olduğunu belirten Sürmeli, "Telefon sinyalleri ile arama kurtarma çalışmalarına başlanması, transponder cihazının olduğu bir helikopter için sorgulanması gereken bir mevzudur. Ayrıca helikopterin daha ilk katlığı andan itibaren 6 derece sapma ile gittiğini belirledik" dedi.

Awacs Uçakları ile dışarıdan yalancı sinyal gönderilerek helikopterin GPS ayarlarının bozulmuş olabileceğini de öne süren Sürmeli, "Geçmişte başka bir ülkede bir politikacıya bu şekilde bir suikast yapılmıştı" diye konuştu.

Kazaya ilişkin hazırladığı rapora ilişkin bilgiler veren Sürmeli, çeşitli iddialarda bulundu. Helikopterin kazanın hemen ardından çelikmiş bazı fotoğraflarını gösteren Volkan Sürmeli, "ELT anteninin kırık olduğu ve bunun için sinyal göndermediği söylenmekte. Antenin gerçekten de kırık olduğu, çektiğim fotoğrafta sabit olmakla beraber antenin bağlı olduğu kaportada hiçbir hasar ve çizik olmaması, danıştığım mühendisler tarafından tuhaf bulunmaktadır. Bunun dışında, bu antenin kırık olması durumunda dahi yeni nesil bir cihaz olduğu için uydulara sinyal yollama özelliğine sahip olduğunu söylemem mümkündür" dedi.

Sürmeli, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) raporlarına göre, helikoptere bir ay önce yeni nesil ELT olarak adlandırılan Acil Yer Bulma Vericisi sistemi takıldığını hatırlatarak, yeni ELT'nin, dijital sinyal ile birlikte düşen helikopterin çağrı işaret bilgisini de uyduya yolladığının altını çizdi.

Sistemin helikopterlerde iki türlü çalıştığını ifade eden Volkan Sürmeli, "Çarpmanın şiddeti belli bir G gücünü geçerse ELT otomatik olarak devreye girerek sinyal göndermeye başlıyor. Ancak düşme fazla
şiddetli olmaz da ELT devreye girmez ise onu manuel olarak "ON" durumuna getirecek bir switch bulunuyor. Bu yeni nesil olan ELT cihazının SHGM ekibi tarafından fotoğraflanarak Ankara'ya getirildiği iddia ediliyor. Bu cihazla alakalı 2 sayfa bilgi notu var. Ancak telekominikasyon kurumundan aldığım resmi hava araçları telsiz sistemi ruhsatnamesinde kayıtlı değil. Telekominikasyon kurumu çalışanları, ruhsata kaydedilmemiş cihaz mühürlenir bilgisini de ayrıca verdiler" diye konuştu.

Sürmeli, SHGM çalışanlarının verdiği ve ARTEX cihazına ait olduğu iddia edilen kağıtta, esas hava taşımacılık şirketi ya da düsen helikopter tescil işareti (TC HEK) hakkında hiçbir bilgi bulunmadığını belirtirken, cihazın hangi teknik servis tarafından helikoptere takıldığının bilinmediğini söyledi.

"Cihazı Skyline Ankara taktı" bilgisinin yanıltıcı olduğunu savunan Sürmeli, "Skyline'de görevli bir mühendisle yaptığım görüşmede, 'o araca öyle bir cihaz takılmadı, biz takmadık' bilgisi verildi. Bu durumda ARTEX 406 helikopterde olduğu sadece iddia olmakla beraber 20 G'ye yakın bir çarpma ile parçalanmış bir helikopterden sinyal alınamaması da bunu destekler nitelikte. Ayrıca ruhsatta kayıtlı olan AR POINTER 4000-10 eski nesil ELT cihazı ki bu cihazların en geç Şubat 2009'da yerini Artex'e bırakma zorunluluğu var. Bunun da hava aracında takılı olduğuna dair hiçbir iz yok ve kaza sırasında da bulunamadı" açıklamasında bulundu.

Kaza Kırım Uzmanı Pilot Volkan Sürmeli, telefon sinyalleri ile arama kurtarma çalışmalarına başlanmasının, Transponder cihazının olduğu bir helikopter için sorgulanması gereken bir mevzu olduğunu öne sürdü.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, saat 16.20'de telefonun yerinin belirlenmesinin istendiğinin altını çizen Sürmeli, "Uzmanlar 3 dakika sonra telefonun koordinatlarını belirlediler. Bölgedeki baz istasyonlarından, helikopterde bulunan 3 kişinin telefonundan sinyal tespit edildi.

Koordinatlarsa 1 km. eninde, 30 km. boyundaki bir alan olarak tespit edildi ve Başbakanlığa bildirildi. Telekomünikasyon yetkilileri kalabalık nüfusa sahip olmayan yerlerde baz istasyonlarının daha geniş mesafelerde yer almasından ötürü koordinatların geniş bir alan olarak belirlenebildiğini belirttiler. Ancak, telefon sinyalleri ile arama kurtarma çalışmalarına başlanması, Transponder cihazının olduğu bir helikopter için sorgulanması gereken bir mevzudur. Helikopterin telefon sinyalleri ile arandığını ilk kez Almanya'de televizyonda duyduğumda derhal telefon ile televizyon kanallarını arayıp bu konu hakkında bilgi verdim. Ancak bugün gelinen noktada radar kayıtları üzerinden arama kurtarma çalışmalarının başlamadığı görünüyor" şeklinde konuştu.

Sürmeli, kazayla ilgili kafaları karıştıran bir başka hususun da, kazada ölen pilot Kaya İstektepe'nin imzası olduğunu söyledi.

İstektepe'nin pilot lisansında ve pilot uçuş defterindeki imzalarının kafa karıştırıcı olduğunu savunan Sürmeli, "İmzalar birbirine benzememektedir. Bu imzalar, pilota ait olan imzalar ile birlikte laboratuar incelemesine gidecektir. Bu imzaları kriminal laboratuarda incelenmek üzere BBP yönetimine teslim ettim" dedi.

Sürmeli, iddialarını şöyle sürdürdü:  "Yaptığım araştırmalarda, helikopterde uygulanması gereken bir çok bakım ve üretici şirket tarafından yayınlanan kırmızı bakım direktiflerinin sivil havacılık tarafından verilen ve uygulandığı iddia edilen bakım direktiflerinin içinde bulunmadığı gibi, uygulanan bakımların faturaları verilmemiş ve ispat edilmemiştir. Üretici firmanın kırmızı bülten ile yayınladıkları bakım direktifleri helikopterde teknik olarak uygulanmamıştır. Helikopterin bu bakım uygulanmadan ve parçalar değiştirilmeden uçurulması, bell şirketi tarafından kırmızı bültenle yayınlandığı halde helikopterdeki teknik bakım, onarım ve değişikliklerin yapılmadan uçurulmaması gerektiğinin altı çizildiği halde helikopter uçuşlarına normal şekilde devam etmiş ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile MED Air Şirketi görev ve sorumluluklarını kanunlarla belirtildiği halde yerine getirmeyerek 6 kişinin ölümüne neden olmuştur."

Kaza Kırım Uzmanı Pilot Volkan Sürmeli, pilotun kalkıştan hemen sonra 6 derecelik bir sapma yapma ihtimalinin 2 tane GPS ve 2 pusula olan bir hava aracında mümkün olmadığını söyledi. Bu sapmanın, 64 kilometre boyunca çarpma anına dek devam etmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Sürmeli, "İstektepe'nin tecrübesi, cihazlar ve radar kontrolü buna imkan vermez. Ancak kumandalara dışarıdan müdahale ile mümkün olabilir" dedi.

Sürmeli, helikopterle ilgili bir çok teknik hatayı ortaya çıkardıklarını ve sabotaj ihtimalinin yüksek olduğunu iddia etti. Helikopter üzerinde montajlı bulunan GPS cihazının son teknoloji cihazlardan biri olduğunu belirten Volkan Sürmeli, "Bu cihazla helikopterin dağa çarpması çok zor. Helikopter pilotu önünü hiç göremese de bu cihaz pilotu her türlü yükseltilere karşı uyarır. Pilot dalgınlık gösterse bile bu cihaz mutlaka ikaz verir. Ayrıca GPS cihazına göre pilotun kalktığı andan itibaren 300 derecede uçarak Kayseri Havalimanı'na gitmesi gerekiyordu. 6 derecelik bir sapma ile 300 derecede 64 km. Boyunca uçulması ve dağa çarpması teknik arızası olmayan bir helikopterde kafa karıştırıcı. Zaten böyle gitmeye devam etseydi pilot Kayseri Havalimanı'nın 60 kilometre uzağına bir yere gidebilirdi. Helikopterin daha ilk katlığı andan itibaren 6 derece sapma ile gittiğini belirledik. Bu durumda dışarıdan yalancı sinyal gönderilerek helikopterin GPS ayarlarının bozulmuş olabileceği ihtimali doğuyor. Bunu da Awacs Uçakları yapabiliyor. Bu uçaklar 35 bin bin feette 500 kilometre alan içerisinde bulunan tüm hava taşıtları üzerinde elektronik etkiler yapabilir ve yanlış yönlendirebilir. Geçmişte başka bir ülkede bir politikacıya bu şekilde bir suikast yapılmıştı" açıklamasında bulundu.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.