İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Hobi olarak başladı, iş yeri açtı!

Hobi olarak başladı, iş yeri açtı!
Hobi olarak başladı, iş yeri açtı!

Gaziantep’te yaşayan ve mesleği mobilyacılık olan 72 yaşındaki Mithat Çopur, emekli olduktan sonra hobi olarak başladığı ahşap işinde iş yeri sahibi oldu.

Mithat Çopur zeytin, ceviz, Antep fıstığı, kayısı, kiraz, limon, çam ağaçlarını aldı ve onlardan saatler, aynalar, tepsiler, kutular yapmaya başladı. 

Esas mesleği mobilyacılık olan Mithat ustanın emekliliğinin ardından hobi olarak ahşaba yeni bir boyut kazandırması ile yaptığı bu ürünleri satma fikri doğdu. Hobi olarak başladığı işte iş yeri sahibi olan Çopur, kurtlanmış ya da kesilmek zorunda olan ağaçlara yeniden şekil veriyor.
Çopur, emekli olduktan sonra kendisine yaramadığını ve hobi olarak bu işe başladığını söyledi.

“Yapacağım ürün ağaçla benim aramda” 

Mithat usta yapacağı ürünün ağaç ile kendisi arasında olduğunu anlattı. Çopur, “Yapacağım ürün atölyeye girdiğim zaman ağaçla benim aramda. O anda aklıma ne geliyorsa onu yapıyorum. Ağaç ile yapılabilecek her şeyi yapıyorum. Ya da özellikle istenen özel şeyleri yapıyorum” dedi.

“Bu iş sabır işi” 

Yapacağı bir ürünün bazen 1 yıl sürdüğünü anlatan Mithat usta, “Yapacağımız işe zaman veremeyiz. Bu iş sabır işi. Birkaç saat çalışırsın sonra bırakırsın. Sonra aklıma geldiği zaman tekrar yapmaya devam ediyorum. Tek başına sadece onu yapayım dersen bitiremezsin” şeklinde konuştu.

Ağaçları gezerek buluyor 

Ağaçları köy köy ilçe ilçe gezerek bulabildiğini ifade eden Mithat Çopur, istediği ağaçların öyle kolay bulunmadığını söyledi. Çopur, “Ağaçları gezerek buluyorum. İlçelere, köylere gidip bakıyorum. Ancak öyle bulunuyor. Öyle kolay bulunan ağaçlar değil. Zeytin ağacını kimse kesmiyor mesela. Verimli fıstık ağacını kim keser. Ancak kuruyacak ya da başka bir şeyden dolayı kesilmek zorunda kalacak ancak öyle ayarlıyoruz” diye konuştu.  

Abdülkadir Güneş
 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.