İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Hobisi mesleği oldu

Hobisi mesleği oldu
Hobisi mesleği oldu

Kırşehir'de Ahi Külliyesi alanında açılan Zanaatkarlar Çarşısı'nda hobi olarak başladığı ahşap oyma ve boyama işi mesleği haline gelen Hakan Öztürk, unutulmaya yüz tutan ahşap oyma ve boyamayı yeni nesle de aktarmak istediğini söyledi.

Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde amatörce başladığı ahşap oyma ve boyama işlerini geliştirerek mesleğe dönüştüren Hakan Öztürk, külliye alanında kendisine gösterilen ilgiden memnun. Hobi olarak başladığı işlerin mesleğe dönüşmesiyle kendini yetiştirdiğini söyleyen Öztürk, “Hiçbir eğitim ve kurs almadım. Ne çırak ne de ustam var. Hobi olarak başlamıştım bu işe, kendimi geliştirip işimi ilerlettikçe bu durum bende mesleğe dönüştü. Bundan sonrası için ise zor eserlere imza atmayı düşünüyorum” dedi.

Unutulmaya yüz tutmuş ahşap oyma ve boyama işini yeni nesle aktarmak istediğini belirten Öztürk, “Yaptığım her eserin tasarımı da kendime ait. Cumhuriyet tarihinin ilk külliye alanında Ahi esnafı olarak yeni yetişen neslin neyin nasıl yapıldığını da görmesini istiyorum. Atölyeme ilgi yoğun” diye konuştu.

Kıl testeresi ve yapıştırıcı kullanarak ev modelleri inşa eden Öztürk, “Sadece kıl testeresi ve yapıştırıcı kullanarak farklı modellerde evler inşa ettim. 400 parçadan oluşuyor. Ev yapımları ise 2 aydan fazla zaman aldı” ifadelerini kullandı.

Enderhan Öz

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.