İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İhlas Vakfı Çad'da su kuyusu açarak gönüllere su serpti

İhlas Vakfı Çad'da su kuyusu açarak gönüllere su serpti
İhlas Vakfı Çad'da su kuyusu açarak gönüllere su serpti

Afrika’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Orta Afrika ülkelerinden Çad’da hayırseverlerin bağışları ile su kuyusu açarak gönüllere su serpti.

İhlas Vakfı Çad temsilcisi Ömer Sultan nezaretinde Encemine bölgesinde açılan su kuyusu ile susuzluk çeken bölge halkı suya kavuştu.

Yeraltı kaynakları bakımından zengin olmasına rağmen Afrika'nın en fakir ülkelerinden birisi olan Çad' da 15 milyona yakın insan yaşamakta olup, halkın \% 60 Müslümanlardan oluşmaktadır. Çad 1960 yılında bağımsızlığını ilan ederek Fransız sömürgesinden kurtulmuştur.

Afrika'daki insanların \%66'sı kurak ve yarı kurak bölgelerde yaşamakta ve suya ulaşmakta zorluklar çekmektedir. Küresel ısınmanın etkisi Afrika'da daha çok hissedilmekte ve giderek de kuraklık ve çölleşme artmaktadır.

Afrika'nın en fakir ülkelerinden birisi olan Çad' da su bulunmayan bölgelerde ve köylerde insanlar su ihtiyaçlarını yağmur birikintilerinin toplandığı çukurlardan karşılamaktadır. Özellikle kadınlar, çocuklar ve yaşlılar kilometrelerce uzaklıktaki bu birikintilerden su taşımaktadır.

İhlas Vakfı bu bölgelerden birisi olan Encemine bölgesinde hayırseverlerin bağışları ile açtığı su kuyusu ile bölge halkını suya kavuşturmuş ve yaşanan mutluluğa ortak olmuştur.

Açılan su kuyusu etrafına toplanan Çad'lılar suya kavuşmanın verdiği sevinç ve mutlulukla hayırseverlere, İhlas Vakfına ve Türkiye'ye hayır dua ederek teşekkürlerini gönderdiler.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.