İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İran karıştı: 7 ölü

İran karıştı: 7 ölü
İran karıştı: 7 ölü

İran'da seçim gerilimi sürüyor. İran devlet televizyonu, Tahran'da protesto gösterilerinin yapıldığı bölgenin yakınlarında 7 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Devlet radyosunun, dün gece Tahran'ın batısında toplanan çok sayıda kişinin "askeri bir binaya saldırmaya çalışması üzerine" göstericilere ateş açıldığını ve 7 kişinin öldüğünü duyurduğu bildirildi. 

FOTO GALERİ İÇİN - TIKLAYIN


Olayda, çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi. Ölenlerin muhalefet yanlısı mı, iktidar yanlısı mı oldukları belirtilmedi.
Reformcu liderler gözaltına alındı

Muhammed Hatemi'nin yardımcısı reformcu lider Muhammed Ali Abtahi'nin gözaltına alındığı bildirildi. Abtahi'nin makamından yapılan açıklamada, liderin bu sabah gözaltına alındığı duyuruldu, detaylı bilgi verilmedi. Muhammed Ali Abtahi, cuma günkü seçimlerde reformcu aday Mehdi Kerrubi'yi destekliyordu.

Reform yanlısı kaynaklar, bir diğer reform yanlısı Said Haccaryan'ın da dün gözaltına alındığını bildirdi. Haccaryan cumhurbaşkanlığı yarışında Mir Hüseyin Musevi'yi destekliyordu.

Yarı resmi Fars haber ajansı, adı açıklanmayan bir polis yetkilisine dayanarak verdiği haberde, "devrim karşıtı bazı kişilerin beraberlerinde mühimmatla yakalandığını ve gözaltına alındığını" belirtti.

Tahran'daki mitinge 100 bin kişi katıldı

İçişleri Bakanlığı'nın "gösteriler yasadışı" açıklamasına rağmen, Tahran'da Musavi yanlılarının düzenlediği mitinge 100 binden fazla kişi katıldı. Reformcu aday Mir Hüseyin Musavi de, seçim sonrası ilk kez mitinge katılarak yandaşlarının karşısına çıktı. Musavi, yeni bir seçime hazır olduğunu söyledi. Musavi bugün için de genel grev çağrısı yaptı.

Hatemi de oradaydı

Tahran'daki gösteriye katılan reformcu liderler arasında, İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile daha önce tutuklandığı belirtilen kardeşi de vardı.

Hamaney'den soğukkanlılık ve hukuk çağrısı

Musavi'nin seçimlere hile karıştığı iddialarıyla ilgili soruşturma emri veren İran'ın dini lideri Hamaney, Musavi'ye seçimle ilgili itirazlarını soğukkanlılıkla ve hukuk çerçevesinde sürdürmesi çağrısında bulundu.

Oylar tekrar sayılacak

Anayasayı Koruma Konseyi, İran'daki seçimler için yeniden oy sayımı yapılmasına karar verdi.