İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

"İran UAEK müfettişlerini davet etmeyi planlıyor"

"İran UAEK müfettişlerini davet etmeyi planlıyor"

Solana, İran'ın UAEK ile tam işbirliği yapacağını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile tam işbirliği yapacağını ve yeni uranyum tesisinin incelenmesi için UAEK müfettişlerini yakın bir zamanda İran'a davet etmeyi planladığını söyledi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde İran ile Batılı devletler arasında gerçekleştirilen nükleer müzakerelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, müzakereler hakkında açıklamalarda bulundu. Solana, bu ay içinde ikinci müzakerelerin yapılacağını ve kesin tarih üzerinde çalışıldığını belirterek, "İran, Qom yakınlarındaki yeni uranyum zenginleştirme tesisi konusunda UAEK ile tam ve acil olarak işbirliği yapacağını ve önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yeni tesisin ziyaret edilmesi için kurum yetkililerini davet edeceklerini bize söyledi" diye konuştu.

İran'ın nükleer programı üzerine Cenevre'de gerçekleştirilen müzakerelere BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi temsilcisi ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa ile Almanya ve AB yetkilileri katıldı.

CENEVRE - İHA