İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

IŞİD, Palmira'daki tapınağın patlatılma fotoğraflarını yayınladı

IŞİD, Palmira'daki tapınağın patlatılma fotoğraflarını yayınladı
IŞİD, Palmira'daki tapınağın patlatılma fotoğraflarını yayınladı

Terör örgütü IŞİD, kontrolünde tuttuğu Suriye’deki antik kent Palmira’da bulunan Baal Shamin tapınağını havaya uçurduğuna dair fotoğrafları yayınladı.

Terör örgütü IŞİD, kontrolünde tuttuğu Suriye'nin antik kenti Palmira'da bulunan Baal Shamin tapınağını havaya uçurmuştu. IŞİD, çok sayıda patlayıcıyla havaya uçurduğu tapınağın patlatılma anına dair fotoğrafları yayınladı. Sosyal medyada yer bulan fotoğrafta, militanların çok sayıda patlayıcıyı tapınağın içerisine taşıdığı görülüyor. Bir diğer fotoğrafta ise, militanların tarihi tapınağın kolonlarına patlayıcılar yerleştirdiği anlaşılıyor.
UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, tapınağın yok edilmesini kınayarak, Suriye halkını kimliğinden ve tarihinden yoksun bırakmakla suçladı. Bokova aynı zamanda, Palmira kentinden sorumlu arkeolog Halid Esad'ın öldürülmesini de kınadı. 

1.yüzyıla ait olan tapınağın tam olarak ne zaman havaya uçurulduğu bilinmezken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi açıklamasında IŞİD militanlarının tapınağı yaklaşık bir ay önce havaya uçurduğunu belirtmişti.
 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.