İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İslam: ‘Eğer yasalarımız müsaade etseydi…'

İslam: ‘Eğer yasalarımız müsaade etseydi…'
İslam: ‘Eğer yasalarımız müsaade etseydi…'

Ayşenur İslam, “Bir anne, bir kadın olarak hatta bir bakan olarak eğer yasalarımız müsaade etseydi bu tür suçlar için idam cezası istemekte asla bir tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim” dedi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, “Bir anne, bir kadın olarak hatta bir bakan olarak eğer yasalarımız müsaade etseydi bu tür suçlar için idam cezası istemekte asla bir tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim” dedi

Elmas Otel’de programa katılmadan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Çocuk cinayetleri idam gerektirir’ açıklamasına katıldığını belirterek, “Ben Başbakanımızla aynı fikirdeyim. Türkiye Cumhuriyeti yasalarında idam olmadığı için uygulama imkanımız yok. Bir anne, bir kadın olarak hatta bir bakan olarak eğer yasalarımız müsaade etseydi bu tür suçlar için idam cezası istemekte asla bir tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim” dedi
"Bu tip suç işleyen kişilerle alakalı cezaevlerinde herhangi bir uygulama olacak mı" sorusunu cevaplayan Bakan İslam, “Getirmeye çalıştığımız yasanın içerisinde bu var. Cezaevlerinde nasıl bir uygulama olacağı bir hat mevzuat meselesidir, onu Adalet Bakanlığı düşünür, çalışır. Ancak bizim getirmeye çalıştığımız yasanın içerisinde tedavi maddesi var. Eğer mahkeme gerekli görürse, bir hastalık sonucu failin bu suçu işlediğine karar verirse hakim tedavi teklif edebilir” dedi.

Yeni yasa tasarısı hakkında bilgiler veren İslam, “Cezalar nispi oranda arttırılıyor, en yüksek cezaların verilmesi söz konusu bu tür fiillerde. Onun yanında mağdurun ruh sağlığı bozulmuş mudur uygulamasının gündemden kalkması söz konusu. Bu tür fiilleri işleyen faillerin çocukların bulunduğu mekanlara yaklaştırılmaması, çocuklarla ilgili meslek gruplarında çalışıyorlar ise bu meslekleri artık icra edememeleri söz konusu. Mağdurların, bu suçu işleyen kimselerle evlendirilmesi zımnen mümkün şuan için aslında yasal olarak böyle bir şey yok ama zımnen var, bu da ortadan kalkıyor” diye konuştu.

“KADINLARIN İSTİHDAMI TÜRKİYE’DE İSTEDİĞİMİZ BOYUTLARA GELECEK”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü, İntel ve Türkiye Kadın Girişimcileri Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesi’ Sakarya Fikir Kampı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın katılımlarıyla Elmas Otel’de düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Programda konuşan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, girişimciliğin önemine değinerek, gençlerin bu konuda desteklenmesi gerektiğini belirtti.

2 günlük fikir kampı sonrasında dereceye giren projelerin ödüllendirildiği programda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, “2000’lerin başından itibaren bir hükümet politikası kadınların istihdama kazandırılması. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda yasal düzenlemeler yaptık, yapıyoruz. Kadınların istihdamı Türkiye’de istediğimiz boyutlara gelecek. Biz bakanlar kurulu olarak, hükümet olarak bu konuda çalışıyoruz, gayretliyiz, örnekleri inceliyoruz, kendi eksikliklerimizi bulup tamamlamaya çalışıyoruz ve önümüzde bir çalışma programımız var ve bu plan doğrultusunda bugünden çok daha iyi bir yere gelebilmek üzere hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kadın istihdamı istatistiklerini açıklayan Bakan İslam, “Şimdi biz artık 2002’den bu yana kadının güçlendirilmesini ve istihdama dahil edilmesini bir devlet politikası olarak kabullendiğimizi ve bu yönde çalıştığımızı iftiharla söyleyebiliyoruz. 2013 yıl sonu verilerine göre kadınların iş gücüne katılma oranlarına baktığımızda 2004 yılına göre 7.5 puanlık artış olduğunu görüyoruz. Rakamlardaki bu iyileşmeler kadın istihdamı konusunda ülke olarak doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Ama aynı zamanda önümüzde de uzun bir yolumuzun olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Bakan İslam, programın ardından Sakarya’dan ayrıldı.

BİLAL BİLİR - BURAK CAN TOKYÜREK - REMZİ ŞİMŞEK

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.