İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İsrail Savunma Bakanlığı Hamas'la ateşkes görüşmesi yolunda

İsrail Savunma Bakanlığı Hamas'la ateşkes görüşmesi yolunda
İsrail Savunma Bakanlığı Hamas'la ateşkes görüşmesi yolunda

İsrail ordu radyosu, Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkilinin, Hamas ile ateşkes görüşmelerinde arabulucuk yapan Mısırlı yetkililer ile görüşmek üzere bugün Kahire'ye gideceğini bildirdi.

Savunma Bakanı Ehud Barak'ın üst düzey yardımcılarından Amos Gilad'ın, arabulucuk faaliyetlerini yürüten Mısır istihbarat teşkilatı başkanı Ömer Süleyman ile bir araya geleceği ifade edildi.

Ordu radyosuna göre, dolaylı müzakerelerde iki nokta görüşmeleri tıkıyor. Bunlardan biri, 2006'da Hamas tarafından kaçırılan Çavuş Gilad Şalit'in serbest bırakılması. İsrail, Şalit'in serbest bırakılması konusunda ilerleme sağlanmasını istiyor. Hamas ise bunun müzakerelerde pazarlık konusu yapılmasına karşı çıkıyor.

İkinci nokta ise, İsrail barış zamanında Hamas'ın Sina Yardımadası üzerinden silah kaçakçılığı yapmasının engellenmesi yönünde garantiler istiyor. Hamas ise, Gazze Şeridi'ne yönelik ablukanın sona erdirilmesini talep ediyor.

Hamas'ı terör örgütü olarak gördüğü için doğrudan görüşmelere girmeyen İsrail, barış anlaşmasına varılmak üzere olduğu yönünde Mısır basınında çıkan haberleri yalanlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.