İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İzmir'deki yangın kısmen kontrol altında

İzmir'deki yangın kısmen kontrol altında
İzmir'deki yangın kısmen kontrol altında

Rüzgarın etkisiyle oldukça geniş bir alana yayılan yangında can kaybı olmazken 12 hektarlık ağaçlık alan zarar gördü.

İzmir'in Aliağa ilçesinde akşam saatlerinde başlayan orman yangını kısmen kontrol altına alındı. Rüzgarın etkisiyle oldukça geniş bir alana yayılan yangında can kaybı olmazken 12 hektarlık ağaçlık alan zarar gördü.

Saat 17.30 sıralarında Aliağa'nın doğusunda bulunan 70. Yıl Cumhuriyet Ormanı'nda çıkan yangın korku dolu anlar yaşattı. Türkiye Elektrik Kurumu lojmanlarının üst kısmında bulunan Şahin Tepesi adı verilen bölgede başlayan yangın, kuvvetli esen poyrazın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yangına İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, İzmir Orman Müdürlüğü ekipleri, başta Tüpraş ve Petkim olmak üzere çevrede bulunan fabrikaların yangın söndürme ekipleri ile çevre il ve ilçelerden gelen ekipler müdahale etti. Yangına ayrıca 3 helikopter ile 5 uçak havadan müdahale etti. Hızla yayılan yangın yaklaşık 2 saat sonra kısmen kontrol altına alınabildi.

Orman yangının çıkış sebebi henüz belirlenemezken, Şahin Tepesi'nde başlayan ve 70. Yıl Cumhuriyet Ormanı'na kadar yayılan yangın rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine kadar indi. Yangının evlere yaklaşmasıyla binaları boşaltan itfaiye ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri
aldı. Yangının evlerine sıçramasından korkan vatandaşlar da itfaiye ekipleri ile birlikte söndürme çalışmalarına katıldı. Yangının başladığı andan itibaren olay yerine gelerek söndürme çalışmalarını yakından takip eden Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, "Yangın kontrol altına alındı. Korkulacak bir durum söz konusu değil. Oldukça geniş bir alana yayılmış olmasına rağmen tüm gücümüzle çalıştık, ucuz atlattık" dedi.

Yangının çıktı sırada manzara izlemek için tepede bulunan ve Aliağa'ya İstanbul'dan misafir olarak gelen Selda Şimşek adlı vatandaş, "Yangın başladığı sırada biz manzara izlemek için tepeye çıkmıştık. O sırada alevleri gördük. Alevler üstümüze doğru geliyordu biz de hemen evlerimize doğru kaçtık o sırada itfaiye ekipleri geçmeye başladı. Benim eşim de dahil erkekler de onlarla birlikte yangına müdahale etti" diye konuştu.

Yangın başladığı sırada evde olduğunu belirten Akgün Ateş adlı vatandaş ise, "Duman kokusunu duydum ve hemen dışarı çıktım ormanlık alana doğru gittiğimde alevleri gördüm. Yapacak bir şey yoktu. Evlerin olduğu bölüme doğru geldim ve ormanlık alanda oynayan çocukları gördüm. Çocuklar duman altında kalmıştı. Hemen onları oradan alarak yüksek bir yere çıkardım. O sırada çocukların aileleri de panik yaptı ama güvende olduklarını söyleyerek onları rahatlattım" şeklinde konuştu.

Saat 17.30 sıralarında başlayarak kısa zamanda büyüyen yangın yaklaşık 2 saatlik bir çalışma sonunda kısmen kontrol altına alındı. Yangına müdahale eden ekiplerin söndürme çalışmalarına devam ettikleri öğrenildi.

CEM ULUCAN - SERKAN ÖZÇEKİÇ - İZMİR

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.