İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Japonya'dan Rusya'ya: 'Navalny ve barışçıl göstericileri serbest bırakın'

Japonya'dan Rusya'ya: 'Navalny ve barışçıl göstericileri serbest bırakın'
Japonya'dan Rusya'ya: 'Navalny ve barışçıl göstericileri serbest bırakın'

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, Rusya'ya tutuklanan muhalif lider Alexei Navalny ve barışçıl protestocuları serbest bırakma çağrısında bulundu.

Rusya'da kitlesel gösterilere neden olan muhalif lider Alexei Navalny'nin tutuklanmasına bir tepki de Japonya'dan geldi. Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi bugün yaptığı açıklamada, Japonya hükümetinin süreci endişe ile izlediğini belirtti.

"Navalny ve barışçıl gösterilere katılırken keyfi olarak gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etmek istiyoruz" diyen Motegi, Navalny'nin yaşadığı zehirlenme olayıyla ilgili olarak da Rusya'yı şeffaflığı sağlamaya ve failleri adalete teslim etmeye çağırdı.

Kriz halini aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önde gelen karşıtlarından biri olarak bilinen Navalny, Kremlin'i sorumlu tuttuğu bir zehirleme girişiminin ardından tedavi için gittiği Almanya'dan dönüşünde 17 Ocak'ta gözaltına alınmıştı. Navalny'nin "sokağa çıkın" çağrısı sonrası başkent Moskova başta olmak üzere ülkenin birçok şehrinde binlerce kişi protesto gösterilerine katılmıştı. Gösterilerde 3 bini aşkın kişinin gözaltına alındığı kamuoyuna yansımıştı. Rusya'nın tutumu uluslararası camiada da tepkilere neden olmuştu.

Burak Ersoy
 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.