İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

JTR, tasarım öğrencilerini ödüllendirdi

JTR, tasarım öğrencilerini ödüllendirdi
JTR, tasarım öğrencilerini ödüllendirdi

Türk mücevher sektöründe; genç tasarımcıların teşvik edilmesine, firmalarla tasarımcıların tanışmasına ve işbirliğine olanak sağlayan Mücevher Tasarım Yarışması, "İstanbul 2010 Kültür Başkenti" temasıyla düzenlendi.

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden tasarım bölümü öğrencilerinin ödüllendirdiği yarışmanın ödül töreni, Sheraton İstanbul Ataköy Hotel'de yapıldı. Yarışmada tüm kategorilerde birinciliği 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi Ecem Apak kazandı.


Türk mücevher sektöründe tasarımın gücünün gelişmesinin önünü açmak ve sektöre genç tasarımcıların yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Türkiye'nin Mücevher Tasarım Yarışması'nın ödül töreni, Türk Mücevhercileri Birliği (JTR) Başkanı İmam Altınbaş ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla Sheraton İstanbul Ataköy Hotel'de yapıldı. Başvuruların üç kategori halinde yapıldığı yarışmaya, değerli maden ve değerli taşlardan imal edilebilecek şekilde tasarlanmış tasarım başvuruları kabul edildi.

 

Yarışmada farklı kategorilerde yarışan tasarımlarıyla Dumlupınar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi tasarım bölümlerinden öğrenciler ödüle layık görüldü. Tüm Kategorilerde birincilik ödülünü 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi Ecem Aypak kazandı.

Jüri üyelerini mücevher sektörünün önde gelen firma temsilcileri ve üniversitelerin ilgili birimlerinde görevlerine devam eden akademik üyelerin oluşturduğu yarışmayı kazanan genç tasarımcılar, yurtdışı eğitim ve yurtiçi staj imkanı, yurtdışı fuar ziyaretleri gibi mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak çeşitli ödüllerin sahibi oldular.


Jüri üyeliğini Meltem Kurtulan, Altan Türe, Surmak Susmak, Süha Bedestenci, İsmail Acar, Cihan Göksel ve Ayşe Kucuroğlu'nun yaptığı Tasarım Yarışması'nın Geleneksel Türk tasarımlarına ışık tutarak, kültürümüzü modern çizgilerle dünyaya tanıtmak ve sektörle öğrencilerin işbirliğinin sağlanmasının amaçlandığı mücevher tasarım yarışması için "2 Yıllık" kategoriye, 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu Takı Tasarım, Kuyumculuk ve Gemoloji bölümlerinde okuyan öğrenciler, "4 Yıllık" kategoriye; takı dersi almış olan 4 yıllık üniversitelerin ilgili bölümünden öğrenciler ve ''Profesyonel'' kategoriye; tasarım öğrenimi görmüş veya tasarım sertifika programlarına katılmış profesyoneller katıldı.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.