İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Kapasite kullanım oranı arttı

Kapasite kullanım oranı arttı
Kapasite kullanım oranı arttı

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı Mart ayında, geçen yılın aynı ayına göre 8,7 puan artarak, yüzde 67,9 oldu.

Kapasite kullanım oranı, Şubat ayına göre ise 0,1 puan arttı.

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve Mart ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren bin 597 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen ''iktisadi yönelim anketi'' sonuçları açıklandı. Buna göre, geçen yıl Mart ayında yüzde 59,2 olan kapasite kullanım oranı, 2010 Mart ayında yüzde 67,9 olarak hesaplandı.

Kapasite kullanımı, Şubat ayında da yüzde 67,8 düzeyindeydi. İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının alınması amacıyla gerçekleştiriliyor. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı Mart ayında, geçen aya göre 0,1 puan, 2009 Mart ayına göre ise 8,7 puan artarak, yüzde 67,9 düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu ayda, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 78,6 ile ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatında görüldü.


Kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri ve nükleer yakıt imalatı ise yüzde 41,1 ile kapasite kullanım oranının en düşük kaldığı sektörler oldu. Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında geçen yılın aynı ayına göre bütün mal gruplarında artış gözlendi. Bu çerçevede 2010 Mart ayında kapasite kullanım oranı, geçen yılın aynı ayına göre ''dayanıklı tüketim mallarında'' 8 puan artışla yüzde 64,1, ''dayanıksız tüketim mallarında'' 6,1 puan artışla yüzde 69,9, ''tüketim mallarında'' 6,5 puan artışla yüzde 68,6, ''gıda ve içeceklerde'' 5 puan artışla yüzde 68,3, ''ara mallarında'' 10 puan artışla yüzde 71,6, ''yatırım mallarında'' 12 puan artışla yüzde 63,9 olarak gerçekleşti.

İkili sektörlere göre kapasite kullanım oranı en düşük sektörler, yüzde 41,1 ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri ve nükleer yakıt imalatı oldu.

Bunu sırasıyla büro makineleri ve bilgisayar imalatı (yüzde 41,9), makine ve teçhizatı hariç; fabrikasyon metal ürünleri imalatı (yüzde 60,8), mobilya imalatı; başka yerde sınıflandırılmamış diğer imalatlar (yüzde 60,6) ve başka yerde sınıflandırılmamış makine ve teçhizat imalatı (yüzde 63,9) izledi.

Mart ayında ikili sektörlere göre kapasite kullanım oranları, gıda ürünleri ve içecek imalatında yüzde 68,7, tütün ürünleri imalatında yüzde 72,5, tekstil ürünleri imalatında yüzde 75,1, giyim eşyası imalatında yüzde 72,6, derinin tabaklanması ve işlenmesinde yüzde 66,4, ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatında yüzde 78,6, kağıt hamuru, kağıt ve kağıt ürünleri imalatında yüzde 74,5, basım ve yayım imalatında yüzde 68,7, kimyasal madde ve ürünleri imalatında yüzde 72,6, plastik-kauçuk ürünleri imalatında yüzde 69,9, metalik olmayan diğer mineral ürünlerin imalatında yüzde 67, ana metal sanayi imalatında yüzde 73,5, başka yerde sınıflandırılmamış elektrikli makina ve cihazların imalatında yüzde 65,4, radyo, televizyon haberleşme teçhizatı imalatında yüzde 73,2, tıbbi aletler, hassas ve optik aletler ile saat imalatında yüzde 69,8, motorlu kara taşıtı römork ve yarı römork imalatında yüzde 66,1, diğer ulaşım araçları imalatında yüzde 64,8 oldu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.