İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

KOBİ'lere 1 milyar dolarlık kaynak

KOBİ'lere 1 milyar dolarlık kaynak
KOBİ'lere 1 milyar dolarlık kaynak

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) yararlanabilmek için müracaatların 1 hafta, 10 güne kadar yapılabileceğini söyledi.

TAHİR SARIKAYA / ANKARA
 
Hazine ile Kredi Garanti Fonu arasında 1 milyar liralık kaynak aktarımını öngören protokol, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından bugün düzenlenen törenle imzalandı. İmza töreninde konuşan Bakan Babacan, protokolün bugünden itibaren yürürlüğe girip girmeyeceğine yönelik bir soru üzerine, bu protokolle artık yasal ve kurumsal çerçevenin tamamlanmış olduğunu, bundan sonra yetkinin önemli bir kısmının KGF Yönetim Kurulu'nda olacağını söyledi.

Babacan, yüzde 65'lik oranın garantili bir alacak olması nedeniyle banka sermaye yeterlilik rasyosu hesaplanırken bu garanti altındaki kısmın hesaba katılmayacağını ifade ederek, ''Dolayısıyla bankalarımız kullandırdıkları kredinin yüzde 65'lik kısmı için sermayelerini bir bakıma bağlamış olmayacaklar. Bu da bankalarımızı rahatlatacak'' diye konuştu. 


20 bankanın bu işin içinde yer aldığını kaydeden Babacan, bu 20 bankanın da bankacılık sisteminin yüzde 95'ini temsil ettiğini ifade etti. Babacan, ''Bundan sonra bu 20 bankanın her şubesi KGF'nin şubesi gibi çalışacak. Müracaatlar 1 hafta, 10 güne kadar yapılabilecek'' dedi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün ise, 2010 yılında KOBİ'lerin ölçek büyütme, Ar-Ge, inovasyon çalışmaları, teknolojiye uyum, dışa açılma ve ihracatlarını artırmalarına yönelik desteklemelerinin yoğun şekilde devam edeceğini söyledi.
 
Bu açıdan bakıldığında küçük ve orta ölçekli işletmelerin güçlü olmasının, küreselleşmenin olumsuz etkilerini minimum düzeyde tutacağına işaret eden Ergün, KOBİ'lerin endüstrileşmenin, sağlıklı bir sosyal yapının, gelir dağılımındaki dengenin ve ticaretteki dinamizmin vazgeçilmez unsurları olduğunu kaydetti. Ergün, küreselleşme sürecinde uluslararası sermayenin sınır tanımaksızın dolaştığını, bu durumun ülke ekonomilerinin birbirinden etkilenmelerini kaçınılmaz hale getirdiğini belirtti.

KOBİ'LERE 1 MİLYAR LİRALIK KAYNAK 

Ekonominin istikrarlı bir şekilde büyümesi için ihracat içinde katma değeri yüksek, ileri teknoloji ürünlerinin payının arttırılması ve işletmeler arasındaki güç birliğinin sağlanmasının zorunluluk haline geldiğini vurgulayan Ergün, ''Bu nedenle, KOBİ'lerin ekonomimiz içindeki paylarının arttırılması, ulusal ve uluslararası piyasada rekabet güçlerinin en üst düzeye çıkarılması için üretimde verimliliğinin arttırılması, modern teknoloji kullanımı, kalite ve standardizasyonun geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır'' şeklinde konuştu. 

Bunun için de KOBİ'lerin finansal bakımdan güçlü olmaları ya da güçlü bir şekilde desteklenmeleri gerektiğini ifade eden Ergün, KOBİ'lere yeterli ve uygun koşullarda finansal kaynak sağlanmasının hükümet olarak üzerinde hassasiyetle durdukları bir konu olduğunu ifade etti.
 
Hükümetlerinin önümüzdeki süreçte KOBİ'lerin potansiyelini ve girişimcilik özelliklerini dikkate alarak doğru ve yerinde destekler vermeye devam edeceğini belirten Ergün, 2010 yılında KOBİ'lerin ölçek büyütme, Ar-Ge, inovasyon çalışmaları, teknolojiye uyum, dışa açılma ve ihracatlarını artırmalarına yönelik desteklemelerin yoğun şekilde devam edeceğini bildirdi. 

Kredi garanti kuruluşlarına 1 milyar liraya kadar Hazine desteği sağlanmasını öngören Bakanlar Kurulu kararının yakın zamanda Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Ergün, Kredi Garanti Fonu'nun Hazine Müsteşarlığı ile uyumlu bir çalışma yürüterek, bu 1 milyar liralık kaynaktan faydalanabilecek altyapıyı oluşturduğunu, bugün atılacak
imzalardan sonra KOBİ'lere 10 milyar liralık bir kredi hacmi sağlanacağını kaydetti. 

Kredi Garanti Fonu'nun sermayesiyle birlikte oluşan toplam kredi hacminin ise 12 milyar lira olacağını anlatan Ergün, ''Hazine destekli krediden ilave 20 bin KOBİ'miz faydalanabilecektir. Bununla birlikte toplamda faydalanan KOBİ sayısı ise yaklaşık 22 bin olacaktır. Oluşturulan bu kredi hacminin, yaşanan zorlu süreçte KOBİ'lerimize, finansman açısından rahat bir nefes aldıracağına inanıyoruz'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.