İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Kriz etkilemedi

Kriz etkilemedi
Kriz etkilemedi

Tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizlerden birinin yaşandığı 2009'da Coca-Cola İçecek zorlu koşullara rağmen konsolide satış hacmini yüzde 10 artırarak 587 milyon ünite kasa satışa ulaştı.

Türkiye, Pakistan, Orta Asya ve Orta Doğu'da 10 ülkede, 20 fabrikası ile faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCİ), 2009 yılında konsolide satış hacminin yüzde 10 artarak toplam 587 milyon ünite kasaya, net satış gelirinin ise yüzde 6,6'lık artışla 2.408 milyon TL'ye ulaştığını açıkladı. 2006 yılında halka arz edildiğinden bu yana uluslararası faaliyetlerinin toplam satış hacmindeki payı ilk kez yüzde 25'e ulaştı. CCİ'nin 2009 yılı net karı ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 108 artarak 170 milyon TL olarak gerçekleşti.

Coca-Cola İçecek CEO'su Michael A. O'Neill 2009 finansal sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada, "2009 yılında gösterdiği performans, Coca-Cola İçecek'in ekonomik çalkantı dönemlerinde bile devam eden güçlü ve sonuç odaklı yapısının bir sonucudur. Bu zorlu dönemde, maliyetlerimizi düşük tutarak hacmimizi artırmak için etkili önlemler aldık. Tüketicilerimize ve operasyonumuzun temel süreçlerini iyileştirmeye odaklanarak, mükemmel icra yeteneğimiz sayesinde bu zorlu zamanlarda iyi bir performans elde

ettik" dedi.

Tüketici harcamalarındaki önemli düşüşün ve artan hammadde maliyetlerinin 2009 yılında karşılaşılan önemli güçlükler olduğunu ifade eden O'Neill, giderlerini dikkatli bir şekilde yöneterek kısa dönemde nakit artırıcı niteliği olan doğru yatırımlara odaklanarak bu güçlükleri aştıklarını söyledi.

Krizin artçı etkilerinin 2010 yılında da sürebileceği ihtimaline değinen O'Neill, "2010'a temkinli bakıyor olsak da, Coca-Cola İçecek'in geleceği için çok iyimserim. Güçlü ürün portföyümüz, büyüyen yetenek havuzumuz ve eşsiz tedarik zincirimiz sayesinde ekonomide beklenen iyileşme ile beraber gelişmekte olan piyasalardaki büyüme fırsatlarını değerlendirebilecek bir konumdayız. Kurumsal Sosyal Sorumluluk anlayışımız, yalın organizasyonumuz ve başarıya odaklı çalışanlarımız sayesinde Coca-Cola İçecek olarak önümüzdeki yıllarda daha iyi sonuçlar alacağımızdan eminim" şeklinde konuştu.