İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Kurban Bayramı 2019 Ne Zaman| Kurban Bayramı tatili kaç gün| Kurban Bayramı ayın kaçında işte burada !

Kurban Bayramı 2019 Ne Zaman| Kurban Bayramı tatili kaç gün| Kurban Bayramı ayın kaçında işte burada !
Kurban Bayramı 2019 Ne Zaman| Kurban Bayramı tatili kaç gün| Kurban Bayramı ayın kaçında işte burada !

Kurban bayramı ne zaman başlıyor... 2019 Kurban Bayramı'nın hangi gün olduğunu merak eden vatandaşlar internet üzerinden kurban bayramı 2019 ne zaman başlıyor, kurban bayramı tatili kaç gün gibi soruların cevaplarını merak ediyor. İşte 2019 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün? gibi aradığınız sorularının yanıtları...

Kurban Bayramı 2019 ne zaman,Kurban Bayramı tatili kaç gün,Kurban Bayramı ayın kaçında başlıyor? Bayrama artık az bir süre vatandaşlar bu sorulara cevap arıyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimiz üzerinden işte tüm bu soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz...

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder. 

 

KURBAN BAYRAMI KAÇ GÜN TATİL OLACAK 2019?

10 Ağustos 2019 Cumartesi Kurban Bayramı Arefesi
11 Ağustos 2019 Pazar Kurban Bayramı (1.Gün)
12 Ağustos 2019 Pazartesi Kurban Bayramı (2.Gün)
13 Ağustos 2019 Salı Kurban Bayramı (3.Gün)
14 Ağustos 2019 Çarşamba Kurban Bayramı (4.Gün)

Kurbanla ilgili çeşitli sual cevaplar

Emekli ve kurban

Sual: Emekli kimse, üç ayda bir nisabın üstünde maaş alıyor. Maaşı alınca zengin oluyor. Ancak ay sonuna kadar parayı zor yetiriyor. Kurban kesmesi gerekir mi?

CEVAP

Nisabın üstünde para alıp hemen harcamazsa, dinen zengin olur. Kurban bayramında, nisabı bulursa, kurban kesmesi gerekir, nisabı bulmazsa kurban kesmesi gerekmez.

Sual: Zekât borcu olan bir insan muhakkak kurban kesmesi lazımmış doğru mu, böyle bir şey var mı?

CEVAP

Zekât borcu olanın önce zekât borcunu vermesi farz. Belki siz yanlış anladınız, zekât verecek kadar zengin olan kurban keser demişlerdir.

Sual: Kurban kesildiği zaman kesilen kurbanın kanı, kesenin veya aile efradından birinin alnına, yeni alınan arabaya vb. yerlere sürülüyor, bunun hükmü nedir?

CEVAP

Kan hiçbir yere sürülmez. İbadet niyetiyle yapılıyorsa bid'at olur, haram olur.

Sual: Biri kurban telaşından öğle namazını kaçırmış. Üstü başı yağ, kan olmuş. Su yokmuş abdest için. Kurbanın başından da ayrılamamış. Böyle bir durumda namazı kazaya bırakmanın mahzuru olur mu?

CEVAP

Maliki'yi taklit edip kılabilirdi. Çünkü Maliki'de necasetsiz elbise ile namaz kılmak farz değil, sünnettir. Su işini 

ise birine söyler bir şişe su getir derdi. Namazı kaçırmak haramdır. Bu da mümkün olmazsa, ikindi vakti cem etmeye niyet ederdi. Hanbeli mezhebinde böyle sıkıntılı durumlarda iki namazı cem etmek caizdir.

Sual: Üç erkek çocuğu olanın kurban kesmesi mi gerekir?

CEVAP

Öyle bir şeyin aslı yoktur. Doğan çocuklar için akika kesmek iyi olur. Erkek çocuk için iki, kız çocuk için bir koyun kesilir. Bunu da gücü yeten keser.

Sual: Kurban kesmek, Hanefi'de vacib, diğer üç mezhepte müekked sünnet mi?

CEVAP

Evet.

Sual: Bayrama iki ay kala kurban alan, kurbanın sütünü içmesi caiz mi?

CEVAP

Kurban etmek niyetiyle alınan hayvanın sütü içilmez, fakire verilir.

Sual: Kurbanlığın bayramdan önce yavrusu olsa, bunu ne yapmak lazımdır?

CEVAP

Kurbanın sütü, yünü gibi yavrusu da fakirlere sadaka olarak verilir. Satın alındıktan itibaren, kurbanlık hayvanın yününden, sütünden istifade caiz değildir.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.