İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Lizbon Anlaşması tamam

Lizbon Anlaşması tamam
Lizbon Anlaşması tamam

Çek Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne mesafeli duran Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus sonunda Lizbon Anlaşması'nı onayladı.

Klaus önceleri Çek Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi'nde, Lizbon Anlaşması'nın anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle açılan davanın sonucunu bekleyeceğini ilan etmişti.

Klaus daha sonra ise, ülkesinin Avrupa Birliği Temel Haklar Sözleşmesi'nin bazı hükümlerinden muaf tutulmasını talep etmişti. Cumhurbaşkanı 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, o zamanki Çekoslavakya'dan gönderilen Alman kökenlilerin mülkiyet iddialarından korunmak için bunu talep ettiklerini savunmuştu.

Geçen hafta bir araya gelen AB liderleri, Çek Cumhuriyeti'nin bu taleplerini kabul edince Klaus'un muhalefeti yumuşadı. Ardından Çek Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi de, Lizbon Anlaşması'nın Çek anayasasına aykırı olmadığına hükmetti. İki gerekçesi de ortadan kalkan Klaus, sonunda Lizbon Anlaşması'na onay verdi.


Böylece yürürlüğe girmek için 27 üye ülkenin de imzasına ihtiyaç duyan Lizbon Anlaşması'nın onay süreci tamamlanmış oldu. Anlaşma gelecek ay yürürlüğe girecek.

LİBZON NE GETİRECEK?

Lizbon anlaşmasının Avrupa Birliği kurumlarının daha etkin ve hızlı çalışmasına olanak sağlaması umuluyor. Anlaşma'nın getireceği yenilikler arasında, birlik üyesi ülkelerin altışar aylık sürelerle dönem başkanı olması yerine, liderlerden oluşan karar merci durumundaki Avrupa Konseyi'ne iki buçuk yıllığına bir başkan seçilmesi öngörülüyor.  Ayrıca, Avrupa Birliği'ne dünya sahnesinde daha fazla ağırlık kazandırmak üzere, halen Javier Solana'nın yürüttüğü Dış İlişkiler Temsilcisi rolü ile Dış İlişkilerden Sorumlu Komisyon üyeliği de birleştirilecek. Anlaşmayla bazı konularda üyelere verilen veto hakkının da kaldırılması öngörülürken, karar alma süreçlerinde oy birliği yerine oy çokluğunun aranacağı alanların da sayısı artıyor.

BBC