İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Mahmur'dan gelenler umduğunu bulamamış

Mahmur'dan gelenler umduğunu bulamamış
Mahmur'dan gelenler umduğunu bulamamış

Geçtiğimiz aylarda Demokratik açılıma destek vermek için Mahmur kampından gelenler Diyarbakır bir basın toplantısı düzenledi. Bir gazetecinin "Siz aradığınızı buldunuz mu?" sorusuna basın açıklaması yapan Nurettin Turgut, kızarak "Siz aradığınızı buldunuzmu" diye cevap verdi.

SEBAT KARABULUT - DİYARBAKIR 

PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Mahmur kampından gelen 11 kişi bir basın açıklaması düzenledi. İHD Diyarbakır şubesinde düzenlenen basın açıklamasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Nurettin Turgut, Muş'ta yaşanan olaylara değinerek şunları söyledi:
 
"Şunu söyleyebiliriz ki; geçmişte olduğu gibi bu olayı bir provakasyon olarak görüyoruz. Çünkü polisin gözetiminde kitle oraya yönlendirilerek geliştirilmiş bir plan çerçevesinde yaşanan bir olaydır. Sadece bir sivil insana mal edilemez. Bu yaşanan faili meçhuller ve yaşanan infazların bir örneğidir. Bu yaşanan olayları açıkçası kınıyoruz."dedi.

Mahmur kampından gelişlerin olabilme ihtimalini değerlendiren Nurettinh Turgut, "Geçmişterde gelişlerin olacağı yönünde çok söylemler oldu. Fakat netice itibariyle gelen 26 kişilik barış grubunun dışında kimse gelmedi. Biz bunu açık ve net söyleyebiliriz. Bizim ailelerimiz de orda yaşıyor. Hepimizin aileleri orada. Kesin bir dönüş olacaksa, barışçıl ve demokratik bir ortamda gelişler olur.

KIZDIRAN SORU

Bir gazetecininin "Siz aradığınızı buldunuz mu?" sorusuna Mahmur kampından gelenler adına açıklama yapan Turgut kızarak şunları söyledi:
 
"Şimdi şunu diyebiliriz. Aslında bu soruya bir soru ile karşılık vermek mümkündür. Siz aradığnızı buldunuz mu?. Biz aradığmızı bulamadık. Sadece bir iyi niyet adımı mı bir poltika mı diyelim gelişimizden itibaren fiili olarak önümüz kapatılmadı bu önemli bir gelişmedir. Bunun dışında herhangi bir gelişme olmadı. Aradığımızı bulduğumuzu söyleyemeyiz. Hatta şunu da vurgularayarak söyleyebiriz. Basınımızın ve medyamızın bizleri yanlış tanıtması bizi yeterince gerçek halimizi anlatmaması ve yansıtmaması oluşan tepkiler olarak görüyoruz."dedi.

DTP'li milletvekillerin istifasınıda değerlendiren Turgut, "Milletvekillerin istifaları kendi kararlarıdır. Bize düşen sadece buna saygı duymaktır."dedi

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.