İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Mahmut Abbas'tan sürpriz karar

Mahmut Abbas'tan sürpriz karar
Mahmut Abbas'tan sürpriz karar

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 2010 yılı ocak ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde adaylığını koymayacağını ve kararını hiçbir biçimde tartışmayacağını açıkladı.


Mahmud Abbas, bu kararını, başkanlığını yaptığı Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile El Fetih yönetimlerine de bildirdiğini söyledi.

Abbas, Ramallah'ta yaptığı, Filistin Televizyonu ve diğer Arap kanallarından da canlı yayınlanan yaklaşık 15 dakikalık konuşmasında, son birkaç gündür bu konuda yayılan söylentileri doğruladı.

Abbas, Washington'un son olarak yerleşimler konusunda İsrail yanlısı bir tutum takınmasının kendileri için bir sürpriz olduğunu dile getirirken, ABD'yi Ortadoğu politikasında geri adım atmakla ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerindeki inşaat faaliyetlerini durdurması için İsrail'e baskı yapmayı reddetmekle suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 1 hafta önce geldiği İsrail'de, İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunda Filistin tarafının ısrarla üzerinde durduğu yerleşimlerdeki genişleme faaliyetlerinin durdurulması isteğiyle ilgili Filistin'de düş kırıklığına yol açan bir açıklama yapmış ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu konuda eşi görülmemiş ödünler verdiğini öne sürmüştü.

Clinton, bu sözlerini hemen 2 gün sonra, "Bu ödünlerin ABD tarafının isteklerini karşılamakta yetersiz kaldığını" söyleyerek düzeltmiş ve yerleşimlerdeki faaliyetleri meşru bulmadıklarını açıklamıştı.

Abbas, basın toplantısında, "Bizler de diğer toplumlar gibi barış içinde yaşamak istiyoruz" diye konuştu ve İsrail tarafına, "Barış çok önemlidir. Parti çıkarlarından daha önemlidir" diyerek seslendi.

Abbas, İsrail'in hem yerleşimlerdeki politikasını eleştirdi, hem de Kudüs'te Mescidi Aksa'daki girişimleriyle, İsrail- Filistin sorununu bir din çatışmasına doğru götürmekle suçladı.

Yine de İsrail ile iki devletli çözümün mümkün olduğunu belirtip, 1967 yılı sınırları üzerinden, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulabileceğini belirten Abbas, Hamas'ın uzlaşma görüşmelerini reddetmesinin İsrail'in yararına olduğunu savundu.

Abbas, "gericilikle" suçladığı Hamas'ın, Gazze'yi harap ettiğini belirtip, bu tavrından geri dönmeye çağırdı.

Yaser Arafat'ın 2005 yılında ölmesinden sonra onun yerine Filistin Devlet Başkanı olarak seçilen Mahmud Abbas (74), konuşmasını, "Önümüzdeki seçimlerde adaylığımı koymaya niyetli olmadığımı FKÖ'deki ve El Fetih'teki kardeşlerime de bildirdim" diyerek tamamladı.

Gazze'deki Hamas liderlerinden Salah El Bardavil ise Mahmud Abbas'ın "bu kapıyı henüz tam kapatmadığını" öne sürdü.

El Bardavil, Abbas'ın Hamas'ı İsrail ve ABD'den daha fazla suçlamadığını ifade edip, bunu şaşkınlıkla karşıladıklarını dile getirdi.

FKÖ Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Yaser Abid Rabbo, daha önce yaptığı açıklamada, FKÖ'nin yönetimi ve bünyesindeki tüm grupların, Mahmud Abbas'ın siyasetten ayrılmasını kabul etmeyeceklerini belirtmiş ve Abbas'ı, eğer böyle bir karar verdiyse yeniden düşünmeye çağırmış, yürütme kurulunun Abbas'a tam destek verdiğini bildirmişti.

İsrail'den ilk değerlendirme Barak'tan

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, barış süreci çabalarının Mahmud Abbas'ın başkanlığa yeniden aday olmayacağı kararından etkilenmemesi dileğinde bulunurken, El Fetih ve Filistin Kurtuluş Örgütü, Abbas'ın kararına karşı çıkarak, gelecek seçimlerde tek başkan adaylarının Abbas olduğunu bildirdiler.

Mahmud Abbas'ın 24 Ocak 2010 seçimlerinde başkanlığa aday olmayacağını açıklaması sonrası, İsrail tarafından ilk üst düzey değerlendirme Savunma Bakanı Ehud Barak'tan geldi.

Barak, Abbas'ın kararının, ülkesiyle Filistin arasındaki barış görüşmelerini yeniden canlandırma çabalarını etkilemeyeceği yolundaki umudunu dile getirdi.

Ynet haber sitesi ise, Kudüs'teki kaynakların, Abbas'ın kararıyla ilgili olarak, bu konunun Filistinliler'in kendi iç konuları olduğunu söylediklerini bildirdi.

El Fetih ve FKÖ

El Fetih ile FKÖ'den de hemen aynı cümleleri taşıyan açıklamalar yapıldı.

El Fetih ve FKÖ, başkanlık seçimlerinde tek adaylarının Abbas olduğunun altını çizdiler.

El Fetih Merkez Komitesi'nden yapılan açıklamada, "El Fetih Merkez Komitesi, devlet başkanlığı adaylığı için Abbas'ın tümüyle arkasındadır" denildi ve komite üyelerinin tümünün Abbas'ı tek aday olarak seçtikleri vurgulandı.

Açıklamada, Abbas'ın Filistin ulusal davası mücadelesini, başkenti Kudüs olan Filistin devleti projesini sürdürme yeteneğine sahip olan tek lider olduğu vurgulandı.

Hamas hareketi sözcülerinden Fevzi Barhum ise Abbas'ın, barış görüşmelerinde ABD'nin desteğini arayarak adeta kumar oynadığını ve hezimete uğradığını savundu.

Barhum, Abbas'ın, konuşmasında her zaman olduğu gibi Hamas'a saldırdığını da ifade ederken, El Fetih'i, bundan sonrası için gerekli adımları atarak, ulusal birlik görüşmelerinin başarısı için çalışmaya çağırdı.

Barhum, Abbas'ın seçimlerde başkanlığa aday olmaması kararının, Hamas'ın seçimlere olan tavrını değiştirmeyeceğini de vurguladı.

Hamas, Abbas'ın seçimlerle ilgili aldığı kararın hukuksal dayanağı bulunmadığını belirtmiş ve Gazze Şeridi'nde bir seçime engel olacaklarını duyurmuştu.

Hamas, Abbas'ın seçim kararının bir uzlaşı temeline dayanmadığını ve Filistin topraklarında ayrılığı daha da derinleştirmeyi amaçladığını öne sürmüştü.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.