İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ve euro'da son durum ne? 1 dolar kaç TL

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ve euro'da son durum ne? 1 dolar kaç TL
Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ve euro'da son durum ne? 1 dolar kaç TL

Merkez Bankası, 2019 yılı ilk toplantısında politika faizini sabit tuttu. Kurul; enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verdi.Peki bu karar sonrası dolar ve euro'da son durum ne? İşte detaylar...

Merkez bankası faiz kararı ne oldu? 1 dolar-euro kaç TL gibi sorularınızın cevapları burada yer alıyor.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu'nun 2019 yılı ilk toplantısı sonuçlarını açıklandı. Buna göre Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.  Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiğini belirten Kurul, dış talep gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam ettiğini belirtti. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklendiği açıklandı. 

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam ettiğinin altını çizen Merkez, bu çerçevede Kurul'un enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verdi. 

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini vurgulayan Kurul; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceğinin bilgisini verdi. 

Ayrıca; açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulandı.  

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASINDA SAAT 14.20 İTİBARİ İLE;

1 DOLAR: 5.39

1 EURO: 6.15'den işlem görüyor. 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.