İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

MHP'den 'askere kulak verin' çağrısı

MHP'den 'askere kulak verin' çağrısı
MHP'den 'askere kulak verin' çağrısı

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in çığlık mahiyetindeki açıklamalarına tüm Türkiye'nin dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye için vazgeçilmez, çok değerli bir kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yıpratılmasını, millet nezdinde itibarsızlaştırılmasını kabul edemeyiz" dedi.

ZAFER ÇAKMAK/ANKARA

MHP Grup Başkanvekili Şandır, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı. Dün Meclis'te temaslarda bulunan faili meçhul cinayetlerde yakınlarını kaybeden ailelere neden randevu vermediklerinin sorulması üzerine Şandır, Oktay Vural'ın Ankara dışında olduğunu, kendisinin de daha önceden planlanmış bir programının bulunduğunu hatırlattı. Şandır, "Özel bir nedeni yok. Böyle bir araştırma önergesi verilirse MHP olarak destek vereceğimizi ifade ediyoruz" diye konuştu.

'Gün Sazak gibi isimlerin yakınlarının orada olması iyi olur muydu?' sorusu üzerine Şandır, "Tabii ki iyi olurdu. Bundan sonraki süreçte Türkiye'de tüm faili meçhullerin araştırılmasını biz de talep ediyoruz. Hukuk devletinde faili meçhul olmaz. Varsa sorumlusu devlet olur. Bunun için MHP olarak bu gayretlere katkı vereceğimizi ifade ediyoruz" dedi.

Genelkurmay Başkanı'nın dün yaptığı 'Sabrımız taştı' açıklamalarıyla ilgili yorumunun sorulması üzerine Şandır, Genelkurmay Başkanı'nın ve Kuvvet Komutanı'nın çığlıklarına dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Komutanların bilgiye ve belgeye dayalı konuştuklarını ifade eden Şandır şunları söyledi:

"Türkiye için vazgeçilmez, çok değerli bir kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yıpratılmasına, millet nezdinde itibarsızlaştırılmasını kabul edemeyiz. Onun için Genelkurmay Başkanı'nın ve Kuvvet Komutanı'nın çığlık mahiyetindeki bu açıklamalarına tüm Türkiye'nin dikkat etmesi gerekiyor. Sorumluluk hükümettedir. Genelkurmay Başkanı'nın sözlerinin bir öznesi olmalıdır. Yüklemin anlam ifade edebilmesi için bu öznenin konulması gerekiyor. Onun için siyasi iktidar, kendi sorumluluğunun idrakinde bu söylenenlerin gereğini yerine getirmelidir."

"AB'NİN GÖZÜ KÖR DEĞİL, TÜRKİYE'Yİ YÖNETENLERİN HEM GÖZÜ KÖR, HEM KULAĞI SAĞIR"


Şandır, Avrupa Parlamentosu'nun Türk askerinin Kıbrıs'tan çekilmesi talebiyle ilgili soru üzerine ise şunları söyledi:

"Kabul edilmesi mümkün değil ama bugünün meselesi değil. Dünden bu yana AB sürekli olarak bunu söylemektedir. Buna cevabı hükümet vermek mecburiyetindedir. Aslında AB'nin gözü kör değil maalesef. Türkiye'yi yönetenlerin hem gözü kör hem de kulağı sağır. Dolayısıyla AB'ye kızacağımıza biz kendi görevimizi bilmek zorundayız. AB'ye de cevabı çok net ve doğrudan vermek mecburiyetindeyiz."

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.