İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

MHP'li vekillerden 'Peygamber' tepkisi

MHP'li vekillerden 'Peygamber' tepkisi
MHP'li vekillerden 'Peygamber' tepkisi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, dün Meclis'te yaşanan olayların sorumlusunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyerek, "Başbakan'a hodri meydan diyoruz. Gel iki milletvekilimizle tartış, getir belgesini. MHP'lilerden ve milletten özür dilemeye çağırıyorum" dedi.

TAHİR SARIKAYA/ANKARA

TBMM Genel Kurulu'ndaki kavganın ardından MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır, MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş ve MHP Giresun Milletvekil Murat Özkan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, olayların iki sorumlusu olduğunu, birinin Başbakan Erdoğan, diğerinin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç olduğunu savundu. Şandır, "Bu olayların sorumlusu Başbakan'dır. Kendi grubunu MHP üzerine saldırttı" dedi.

Şandır, MHP'li Osman Durmuş'un kavganın fitili ateşleyen "İkinci peygamber" sözlerinin de kaydının olduğunu belirterek, "Türk milletine yakışmayan üzüntü verici olaylar yaşadık. Sayın Arınç, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu'nun odasına girerek 'Sen nasıl yönetiyorsun, sarhoşa nasıl müsaade ediyorsun' şeklinde sözler kullandı. AK Parti, Meclis'i tahrik edecek her şeyi söyledi. Başbakan kendisine yakışmayan sözler kullandı" şeklinde konuştu.


'ÇAVUŞOĞLU'NA OY VERDİM'

Tuğrul Türkeş de, 'kendisinin Çavuşoğlu'na oy vermediği' yönünde açıklama yapan Başbakan Erdoğan'a cevap verdi. Türkeş, Başbakan Erdoğan'ın gerçek dışı beyanlarda bulunduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

" AKPM Başkanlığı Türkiye açısından önemli bir konudur. Paris'te Çavuşoğlu bana müracaat ederek başkan olması için destek istedi. Ben de kendisine destek vereceğimi, ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşeceğimi söyledim. Sayın Bahçeli, 'Bir Türk'ün seçilmesi milliyetçi bir parti olarak bizi ancak memnun eder, her türlü desteği verin' dedi. Biz de destek verdik. Buna rağmen Başbakan çıkıp aksini söyledi. Bu doğru değil. Başbakan'ın birikimi, bilgisi, donanımı oradaki olayları takip etmeye yetmeyebilir. Ama danışmanları kendisini yanıltmamalı. Eğer biz oy vermeseydik sayın Çavuşoğlu kesinlikle kazanamazdı. Ben Avrupa Konseyi'nin geleceği ile ilgili oylamada oy kullanmadım. Çavuşoğlu'na oy vermediğim yönünde söylentiler doğru değil."

'SORU ÖNERGEMİZE MELİH GÖKÇEK NEDEN CEVAP VERİYOR'

Ertuğrul Kumcuoğlu da, bu konuda Başbakan ve kurmaylarının neden kriz çıkarttıklarını ve bundan ne fayda sağlayacaklarını bilmediğini ve anlamadığını ifade etti. Kumcuoğlu, "Başbakan'ın sözleri gerçeklere aykırıdır. Bunu niçin yapıyor hakikaten anlamakta zorlanıyorum. Ya sayın Başbakan bilerek ve isteyerek olayları tahrip ediyor ya da birileri kendisini yanlış bilgilendiriyor. Biz karşı adaya oy versek Çavuşoğlu aday dahi olamayacaktı. Bu kadar açık bir olaydır. AK Parti'li diğer 6 milletvekilinin hiç katkısı olmamıştır.

Biz olmasak seçilemezdi, aday dahi olamayacaktı. MHP'nin katkısını inkar etmenin mantığını anlamak mümkün değil. Bu devlet nasıl idare ediliyor, bu devlet nereye gidiyor. Milletvekilinin soru önergesine Başbakan değil, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek nasıl yanıt veriyor? Önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ile başlatılan bu kampanya, sonra Başbakan Erdoğan'ın beyanatları ile devam etmiştir" dedi.

Oktay Vural, konuşmasında Başbakan Erdoğan aleyhine sert açıklamalarda bulundu. Vural, "Namuslu ve dürüst ol. MHP'ye karşı yalanlarının yanıtını veririz. Herkes haddini bilmeli. Utanmadan sıkılmadan MHP milletvekillerine dil uzatıyorsun. Biz devletimizi, milletimizi ülke dışında temsil etmesini biliriz. Milletin onurunu korumayı biz biliriz. Başbakan utanmadan, sıkılmadan bu sözleri söylüyor. Bu ne izandır? Siyaset bu kadar mı alçalmalı. Bu kadar mı yalanın ipine sarılacak? Başbakan'a hodri meydan diyoruz. Gel iki milletvekilimiz ile tartış, getir belgesini. MHP'lilerden ve milletten özür dilemeye çağırıyorum. İşte yalanın perde arkasını gördünüz. Tablo budur. Başbakan bunlardan medet umacak hale gelmiştir. Bize saldırmak için her türlü konuyu çarpıtıyor" diye konuştu.

Vural, konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan'a 'peygamber' sözlerini sarf eden AK Parti İl Genel Meclis Üyesi İsmail Hakkı Esen'in konuşma CD'sini basına dinletti. Vural, 'peygamber' sözünün Türkiye'de siyaset malzemesi yapılmasının doğru olmadığını belirterek, herkesi milli ve manevi değerlere sahip çıkmaya davet ettiklerini söyledi.

Bu arada Mehmet Şandır, bir gazetecinin 'Emine Erdoğan'ın GATA'ya alınmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna, "GATA'ya türbanlı birinin engellenmesini doğru bulmayan bir partiyiz. Ancak Başbakan Erdoğan, başörtüsü konusunda siyaset yapıyor. Başörtüsü konusunun çözümü için AK Parti'ye teklif götürdük. 7 yıldan sonra eşinin başörtülü olmasından dolayı hastaneye alınmamasını polemik yapmaması gerekir. Osman Durmuş, Başbakan Erdoğan'ın görevini hatırlatmıştır. Siyaset yapılmasın, çözüm yapılsın"
yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.