İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

MÜSİAD: Acilen yargı reformu şart

MÜSİAD: Acilen yargı reformu şart
MÜSİAD: Acilen yargı reformu şart

MÜSİAD Yönetim Kurulu, Türkiye'de acilen yargı reformu yapılması gerektiğini bildirdi.

MÜSİAD Yönetim Kurulu, uzun süredir gündemden düşmeyen 'yargı' tartışmalarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle denildi:

"Türkiye Cumhuriyeti, hukukun üstünlüğünün vazgeçilemez bir ilke olduğu ve Avrupa Birliği'ne en kısa zamanda katılımı hedeflemiş bir hukuk devletidir.

Bir süreden beri ülkemizde yaşanan ve vatandaşlarımızı tedirgin eden gelişmeler, acilen bir yargı reformu yapılması zorunluluğunu gözler önüne sermektedir. Bununla birlikte, yargı reformunun nasıl gerçekleştirileceği ve izlenmesi gereken yol konusunda da bir uzlaşmanın elzem olduğunu dikkatlerden kaçıramayız.

2 yılı aşkın bir zamandır MÜSİAD olarak dile getirmeye çalıştığımız yapısal reformlar içinde yer alan, kavga ve kutuplaşmalardan uzak bir yöntem ile gerçekleştirilecek yargı reformu, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine hızla ulaşmasında yolunu açacaktır. Ülkemizde yaşayan her kesim ve konunun muhatabı olan taraflar başka bir niyet taşımıyorlar ise, bu durumun bir mecburiyet olduğunu da kolayca anlayacaklardır.

Bilindiği üzere, MÜSİAD olarak ülkemizin demokratikleşmesi yolunda atılacak her adımı -kimler tarafından atıldığına bakmaksızın-desteklerken, demokrasimizin gelişmesine engel teşkil eden her türlü olumsuzluğun da bertaraf edilmesi hususunu ısrarla vurgulamaktayız.

Kesinlikle inanıyoruz ki, yargı sisteminde yapılacak makul değişiklikler ve özellikle yeni sivil anayasanın tekâmülü ile hem Türkiye ve hem de vatandaşlarımız kazanacaktır. Ayrıca, Türkiye üstlenmiş olduğu ve takdir edilen liderlik işlevini de kendine yakışır bir suretle daha kolayca icra edebilecektir."

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.