İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Nazi savaş suçlusu serbest bırakıldı

Nazi savaş suçlusu serbest bırakıldı
Nazi savaş suçlusu serbest bırakıldı

ABD'nin Clevland şehrindeki evinde, dün gözaltına alınan Nazi savaş suçlusu 89 yaşındaki John Demjanjuk serbest bırakıldı.

Amerikalı ajanlar eşliğinde Almanya'ya sınır dışı edilmek üzere havalimanına getirilen Demjanjuk'un, 6. Temyiz Mahkemesi'nin sınır dışı kararına karşı yapılan başvuruyu kabul etmesinin ardından ülkede kalmasına izin verildi. Eski bir oto tamircisi olan ve 1951 yılından bu yana Amerika'da saklanan, tekerlekli sandalyedeki Demjanjuk'un daha sonra evine gönderildiği belirtildi. 

Alman yetkililer, Ukrayna doğumlu Demjanjuk'un 1943 yılı Eylül ayında, 29 bin Yahudi'nin katledildiği Polonya'daki Sobibor kampında gardiyan olarak görev yaptığını belirtiyor. Münih Başsavcılığı, Demjanjuk'un yakalanması için üç hafta önce bir tutuklama kararı çıkarmıştı.


Demjanjuk, 1988'de de İsrail mahkemesi tarafından gıyaben idama mahkum edilmişti. Mahkeme, Demjanjuk'un Polonya'daki Treblinka toplama kampında da 800 binden fazla Yahudi'nin öldürülmesinin sorumluları arasında yer aldığını iddia etmiş, ancak kampın "Korkunç İvan" olarak adlandırılan gardiyanı olduğunu kanıtlayamamıştı.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.