İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

“Net döviz rezervi artınca pandemi azalıyor”

“Net döviz rezervi artınca pandemi azalıyor”
“Net döviz rezervi artınca pandemi azalıyor”

Yaptığı bir çalışmada Türkiye’de COVID-19 ve net döviz rezervi arasında uzun dönemde istatistiksel olarak anlamlı bir eşbütünleşme ilişkisinin varlığını saptadığını dile getiren Doç. Dr. Gülgün Çiğdem, “Bu çalışma ile net döviz rezervinin, kısa vadede vaka sayısı, kümülatif vaka sayısı ve enfeksiyon oranının nedeni olduğu ampirik olarak tespit edildi. Çalışmama göre; rezervlerdeki değişim ile pandemi arasında ilişki var” dedi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi öğretim üyesi olan Doç. Dr. Gülgün Çiğdem, uluslararası hakemli bir dergi olan Journal of Business, Economics and Finance (JBEF)'de de yayınlanan “COVID-19 and Net Foreign Exchange Reserve Relationship in Turkey: Evidence from ARDL Bounds Testing Approach” adını taşıyan bilimsel çalışmasında Türkiye'de ilk COVID-19'un tespit edildiği ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün pandemi ilan ettiği tarih olan 11 Mart -14 Mayıs 2020 arası Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER)'den alınan günlük veriler, ARDL Sınır Test Yaklaşımı kullanılarak test edilmiş ve Hata Düzeltme Modeli (VECM) çerçevesinde analiz edilmiştir. Daha sonra da katsayıların istikrarlılığı CUSUM ve CUSUM SQUARE testleri ile analiz edilmiştir.

Doç. Dr. Çiğdem gerçekleştirdiği analizlerle ilgili şu bilgileri verdi; “Pandemi sürecinde, pandeminin yayılmasının önüne geçilmesi, vakaların tespit ve tedavi edilmesi, koruma amaçlı izolasyon ve sosyal mesafenin teşvik edilmesi sonucu ortaya çıkan kitlesel işsizlik ve iflasların önüne geçilebilmesi için “yeterli” kaynak bulunmaması, COVID-19 verilerindeki artışın bir nedeni olduğu çalışma ile ampirik olarak tespit edildi. Analiz sonuçlarına göre; enfeksiyon hızında yüzde 1'lik bir artış, net döviz rezervini yüzde 719.9 azaltıyor. Analiz sonuçlarına göre; net döviz rezervi, yüzde 5 önem seviyesinde (hata payı) COVID-19 vakalarının, kümülatif vaka sayısının ve enfeksiyon hızının bir nedenidir.

“Gerçekleştirelecek çalışmalar önemli”

Doç. Dr. Çiğdem, “Henüz kontrol altına alınamamış olan ve ikinci dalganın yaşanabileceği endişelerinin de taşındığı pandemiye ilişkin açıklanacak yeni veriler ve gerçekleştirilecek gelecek çalışmalar önemli olacaktır” ifadelerini kullandı.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.