İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Obama'dan Latin Amerika'ya ziyaret

Obama'dan Latin Amerika'ya ziyaret
Obama'dan Latin Amerika'ya ziyaret

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, uyuşturucuyla mücadele kapsamında çabalarda bulunmak üzere bugün Meksika'yı ziyaret edecek.

Bu, Obama'nın Latin Amerika'ya ilk ziyareti olacak.

ABD Başkanı, Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'la görüşecek. Obama'nın ziyareti, Meksika'ya bir dizi üst düzey Amerikalı yetkilinin ziyaretinden sonra gerçekleşecek. ABD'de yeni yönetimin, Meksika'daki uyuşturucu kartelinden kaynaklanan krize karşı önceki yönetime göre daha duyarlı olduğu ifade ediliyor. Analistler, Obama'nın, dünyanın en büyük uyuşturucu tüketicisi olarak ABD'nin Meksika'daki uyuşturucu kaçakçılığında büyük sorumluluğu olduğunu kabule selefi George W. Bush'a göre daha gönüllü olduğunu ifade ediyorlar. Foreign Affairs dergisinin İspanyolca baskısının editörü Rosanna Fuentes-Berain de, "Onlarca yıldır ilk kez ABD, en üst düzeyde uyuşturucu ticaretinde ortak sorumluluğu tanıyor" dedi. Calderon da Obama yönetiminin "yapıcı tutumunu" övdü.


Obama'nın ziyaretinde uyuşturucuyla mücadele konusunun yanı sıra karşılıklı ticaret, ekonomik kriz ve göç konuları da ele alınacak.

ABD Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu da Meksika'da ele geçirilen silahların yüzde 90'ının ABD'den geldiğini bildirdi.

Obama, Meksika'dan Trinidad Tobago'ya geçecek ve 17 Nisan'daki Latin Amerika liderler zirvesine katılacak.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.