İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

"Öcalan'ın eski hücresine nakli sözümüz yok"

"Öcalan'ın eski hücresine nakli sözümüz yok"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Öcalan'ın eski hücresine nakli sözümüz yok" dedi.

ZAFER ÇAKMAK  / ANKARA 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bölücü örgüt elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi şartlarıyla ilgili şikayetlerin inceleneceğini belirterek, "Biz hiçbir hükümlümüzün cezaevlerinde evrensel standartların altında bulunmasına rıza göstermeyiz" dedi.

Adalet Bakanı Ergin, Meclis Adalet Komisyonu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Ergin, terör örgütü PKK elebaşı Öcalan'ın cezaevi şartları konusunda dün DTP Grup Başkanvekilleri Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak'la bir görüşme yaptığının hatırlatılması ve 'Bu görüşmede Öcalan'ın gerektiği takdirde eski hücreye nakledileceği teminatını verdiğiniz doğru mu' sorusunun yöneltilmesi üzerine, "İşin doğrusu şudur. Bizim İmralı'da yaptığımız düzenleme Türkiye'deki bütün F tipleriyle aynı standartlara sahip cezaevidir. Türkiye'deki F tipleri hangi imkana sahipse İmralı'daki de o imkana sahiptir" diye konuştu. 

Bu imkanların BM ve Avrupa Konseyi'nin öngördüğü şartlar olduğuna işaret eden Ergin, "Yani evrensel standartların üstündedir, altında değildir. Ancak buna rağmen somut şikayetler varsa bu şikayetleri değerlendiririz, inceleriz. Haklılık payı olanları elbette karşılarız. Biz hiçbir hükümlümüzün cezaevlerinde evrensel standartların altında bulunmasına rıza göstermeyiz. Buna herkes dahildir" şeklinde konuştu. 

Ergin, 'Eski hücreye nakli söz konusu olabilir mi?' sorusuna, "Onunla ilgili bir sözümüz olmadı" karşılığını verdi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.